31. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Mandelův zdravotní stav se lepší, dýchá už bez potíží

Nelson Mandela se svými vnoučaty na snímku z roku 2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela se svými vnoučaty na snímku z roku 2012 | foto: Reuters

PRETORIA Zdravotní stav bývalého jihoafrického prezidenta a veterána boje proti apartheidu Nelsona Mandely se dál lepší, díky pozitivní reakci na léčbu už může dýchat bez potíží. Oznámil to prezident JAR Jacob Zuma. Mandela je třetí den v nemocnici kvůli obnovené plicní infekci.

"Lékaři říkají, že kvůli plicní infekci se u bývalého prezidenta Mandely vytvořil pleurální výpotek (voda na plicích), který byl odstraněn drénem. Nyní je schopen bez obtíží dýchat. Nadále (pozitivně) reaguje na léčbu a netrpí," citovala agentura AFP ze Zumova prohlášení.

Prezident upřesnil, že 94letý Mandela byl hospitalizován, protože se u něj znovu projevil zánět plic.

Mandela je jedním z prominentních bojovníků proti rasismu. Za apartheidu byl 27 let vězněn a po prvních svobodných volbách se v roce 1994 stal prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky, kterou do té doby ovládala bělošská menšina. Funkci zastával pět let. V roce 1993 obdržel Nobelovu cenu za mír.

ČTĚTE TAKÉ:

Exprezident JAR je tento měsíc v nemocnici už podruhé, poprvé byl v nemocnici pouze na pravidelné kontrole. Byl tři týdny hospitalizován už loni v prosinci, rovněž kvůli plicní infekci. Prodělal tehdy ale i operaci žlučníkových kamenů. Od roku 1990, kdy byl propuštěn z vězení, to byl Mandelův nejdelší pobyt v nemocnici.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!