8. srpna 2018 15:36, aktualizováno  17:58 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Manželka syrského prezidenta Asada se začala léčit na rakovinu

První dáma Sýrie Asma Asadová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První dáma Sýrie Asma Asadová | foto: ČTK

Damašek Manželka syrského prezidenta Bašára Asada se začala léčit na rakovinu prsu. Oznámila to ve středu syrská státní média, podle nichž je nemoc Asmy Asadové v raném stadiu. Agentura AP napsala, že podobná odhalení nejsou v arabském světě běžná, rakovina je považovaná za tabu.

Asadův úřad ve středu na Facebooku zveřejnil fotografii prezidenta sedícího vedle své ženy v nemocničním pokoji. Asadová, která se usmívá na svého manžela, má v levé paži infuzi.

Fotografii doprovází prohlášení, podle nějž byl „zhoubný nádor“ zjištěn v raném stadiu. Prohlášení obsahuje také přání brzkého uzdravení. Státní agentura SANA uvedla, že syrská první dáma podstupuje léčbu ve vojenské nemocnici v Damašku. Žádné další podrobnosti ale nezveřejnila.

Asmě Asadové je 42 let. Její rodina má kořeny v provincii Homs, ale Asma se narodila a byla vychována v Británii. V Británii studovala a pracovala do sňatku s Bašárem Asadem v roce 2000. S manželem má tři děti, dva syny a dceru. Na rozdíl od Asada a ostatních členů syrského vedení nepatří k šíitským alávitům, ale je sunnitka.

K současné válce v Sýrii se veřejně příliš nevyjadřovala, předloni podle ruských zdrojů odmítla nabídku odejít i s dětmi do exilu. Občas se jen objevily její snímky, jak přijímá rodiny padlých vojáků nebo se setkává s lidmi zraněnými v bojích. Pravidelně rovněž chodí do nemocnic či na pohřby. Syrský konflikt nepřežilo přes 300 000 lidí a do ciziny kvůli němu uprchlo přes pět milionů Syřanů.

Ještě před válkou figurovala Asma Asadová v mnoha článcích ve společenských časopisech a například americký Vogue ji označil za „nejsvěžejší a nejpřitažlivější z prvních dam“. V roce 2012 ale šéfredaktorka Vogue Anna Wintourová svůj pohled na Asadovou změnila. „Roku 2010 jsem udělali rozhovor s manželkou syrského vůdce Asmou Asadovou, ženou vystudovanou na Západě, bývalou bankéřkou a ženou, o které se říkalo, že podporuje reformy na Blízkém východě. Podobně jako mnozí jsme si v té době mysleli, že Asadův režim bude otevřený pokrokové společnosti. Po zhodnocení událostí minulého roku a půl je jasné, že hodnoty a priority tohoto režimu jsou naprosto v rozporu s hodnotami vyznávanými ve Vogue. V Sýrii jsou páchány nehorázné krutosti. Odsuzujeme činy Asadova režimu nejdůraznějším možným způsobem,“ uvedla tehdy v prohlášení.

ČTK