15. března 2012 18:39, aktualizováno  18:42 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Která 'druhá dáma' byla nejlepší a která svou roli nezvládla?

Šárka Grossová.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Grossová. | foto: Alžběta Jungrová, Jiří Jakoubek,  Lidové noviny

Je dobré, pokud stojí po boku premiéra reprezentační manželka s málem politickými ambicemi? Nebo je pro stát lepší, že je 'paní premiérová' neznámou osobou, která se drží v ústraní a stará se jen o domácnost? Tato země zažila oba jmenované extrémy.

Magazín Lidových novin Pátek v uplynulém půlroce představil v chronologickém pořadí portréty 28 manželek československých a českých premiérů. A nyní přináší jejich srovnání.

Anketa

Která manželka premiéra zvládala svou roli nejhůře?

Livia Klausová 623
Ivana Zemanová 110
Viktorie Špidlová 111
Šárka Grossová 4431
Zuzana Paroubková 342
Pavla Topolánková 101
Dana Fischerová 115
Radka Nečasová 274

Česká tradice „druhé dámy“, tedy soubor norem a obecně sdílených představ, co by měla manželka našeho premiéra dělat, nepochybně existuje. Každá nová žena předsedy vlády se nějak vymezuje vůči tomu, jak svou roli pojaly její předchůdkyně. 

Zatímco manželky premiérů z první republiky měly často příjmy z vlastního majetku či podnikání, nástupem Marty Gottwaldové následovala dlouhá řada "nepracujících žen z lidu". Ty pak po roce 1989 vystřídaly manželky-profesionálky.´

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

pezPetr Zídek