28. července 2010 10:47 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Mašínovi na pohřeb Paumera nepřijedou. Češi se nezměnili, tvrdí

Bratři Mašínové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bratři Mašínové | foto: Lidové noviny

Bratři Mašínové na poslední rozloučení s Milanem Paumerem zřejmě nepřijedou. Na pohřbu se neobjeví ani prezident Václav Klaus ani jeho předchůdce Václav Havel. Paumer, členů odbojové skupiny bratří Mašínů, zemřel minulý čtvrtek. Pohřeb by se měl konat 4. srpna v Poděbradech.

Ctirad Mašín v rozhovoru MF Dnes uvedl, že dokud se  v České republice nezmění právní režim, nemají důvod se sem vracet.

Na dotaz, zde na Paumerův pohřeb přijedou, Ctirad Mašín odpověděl: "Já určitě ne a bratr asi také ne, v pondělí jsme o tom mluvili telefonem."

Josef Mašín, bojovník proti komunismu.
Josef Mašín

"Nepotřebujeme, aby na nás plivali"
Návštěvě bratší Mašínů prý brání politická situace v Česku. "Náš postoj je jasný. Právní situace ve vlasti se nezměnila. To jsou zásadní věci. A v takovém případě sentimentalita a návštěva pohřbu musí jít stranou," řekl v rozhovoru Ctirad Mašín, podle kterého se za takových podmínek nemohou do své rodné vlasti vrátit. "Nepotřebujeme, aby po nás někdo plival," dodal.

Za rodinu Mašínů přijede na poslední rozloučení sestra Josefa a Ctirada Zdena Mašínová. Paumerovi podle ní rodině Mašínových pomáhali, když je nacisté v roce 1940 vystěhovali z Prahy a dostali se do Poděbrad.

"Byla to hluboce věřící evangelická rodina, která pokládala za svou povinnost v situaci, v jaké jsme byli, nám hodně pomáhat," uvedla Mašínová. Paumerovo úmrtí je pro ni i velkou osobní ztrátou.

Klaus ani Havel nepřijedou

Přijedou:
Petr NečasNa pohřeb se chystají i někteří přední politici. Obřadu by se měl zúčastnit například premiér Petr Nečas. "Rozhodnutí bude záviset na pracovních povinnostech. Milan Paumer pro mě zůstává jedním z významných symbolů protikomunistického odboje. Byl člověkem statečných životních postojů," uvedl pro iDNES.cz Nečas.

Miroslava NěmcováDále by se měl pohřbu zúčstnit ministr obrany Alexandr Vondra a předsedové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová (všichni ODS).

Nepřijedou:
Nepřijede například úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který má prý jiný program.

Prezident Václav Klaus.Podle dnešního Práva se smutečního rozloučení nezúčastní ani prezident Václav Klaus ani jeho předchůdce Václav Havel.
"Pan prezident se pohřbu nezúčastní," sdělil včera Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Václav HavelNa obřad nedorazí ani Havel. "Zcela určitě mohu říci, že se nezúčastní," řekla Havlova osobní asistentka Ivana Reichlová. Havel se prý plně soustřední na natáčení filmové verze hry Odcházení.


Paumer se spolu s bratry Mašíny v 50. letech postavil komunistickému režimu. Společně se prostříleli na Západ. Při jejich činnosti zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což vyvolává v české společnosti stále nejednoznačné hodnocení.

Senát letos už pošesté navrhl členy skupiny na státní vyznamenání, prezident zatím horní komoře nikdy nevyhověl. Zhruba před dvěma lety udělil Mašínům a Paumerovi plaketu předsedy vlády tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS).

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz