6. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Mezi youtubery jsou i muslimové a hinduisté. Slavní autoři se snaží bojovat s extremismem

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Instagram

PRAHA Youtubeři se stali fenoménem poslední doby. Především mladí tráví denodenně i několik hodin sledováním videí, a nechávají se tak ovlivnit jejich názory. Česká scéna ale představuje jen malou a poměrně dost omezenou část globální tvorby. Nejslavnější světoví autoři se nyní snaží svými příspěvky oslovit co nejvíce lidí a zvýšit povědomí o společenských problémech. V rámci projektu Creators for change chtějí být „hlasem pro změnu“.

Zatímco populární čeští youtubeři se většinou vážným tématům obloukem vyhýbají, jejich zahraniční kolegové na nich častokrát postavili kariéru. Ve videích řeší náboženství, politiku, rasové problémy, ale i popurizaci vědy a techniky.

Nezáleží přitom na tom, kde žijí, jakou mají barvu kůže nebo jaké vyznávají náboženství. Mezi jedenácti ambasadory Youtube projektu Creators for change se objevují muslimové, křestané, hinduisté, běloši, černoši i asiati. Každý z nich má už nyní miliony fanoušků po celém světě a každý se snaží svým originálním způsobem vymezit proti nenávisti, xenofobii a extrémismu.

„Protože nezáleží na tom, jaká konkrétní videa děláme; všichni máme dostatečný vliv na to, abychom pomohli vytvářet svět, jaký bychom si sami přáli,“ uvádějí na stránkách projektu. Mezi tvůrci přitom nejsou jen lidi ze západních zemí, jako je Británie nebo Spojené Státy. Ambasadorem se stal i youtuber z Indonésie, Turecka nebo Spojených arabských emirátů.

„Nejsem politik. Jsem komik. Ale zároveň si uvědomuji, že s fanouškovskou základnou mám určitou zodpovědnost hovořit a být upřímný vůči sobě a všem. Pokud cítím, že je něco špatně, chci to říct,“ uvedl pro NBC News Hamza Arshad z Velké Británie. Ten se proslavil hlavně sérií videí nazvaných Diary of a Bad Man (Deník špatného chlapa), ve kterých se snaží zábavnou formou vypořádat právě s rostoucím extremismem nebo násilím gangů.

A slavnou je také londýnská blogerka Dina Torkia, která je označována za jednu z nejvlivnějších mediálních hvězd současnosti. Diana se na první pohled podobá jiným, tedy i českým lifestylovým youtuberkám. Ve svých videích řeší životní styl, kosmetiku i to, jak správně sladit všechny kousky oblečení. Jediný rozdíl je v tom, že Diana je muslimka, a tak je jejím nepostradatelným doplňkem také hidžáb.

Najdete na Lidovky.cz