Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Blaník se brzy vrátí. Musíme bortit modly, říká Michal Dalecký alias Žížala

Narodil se v Holicích. Vystudoval herectví na pražské DAMU, potom působil v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Narodil se v Holicích. Vystudoval herectví na pražské DAMU, potom působil v... | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Překvapivá zpráva - po pauze poběží na internetové televizi Stream.cz už od 31. prosince další řada satirického seriálu Blaník. Michal Dalecký v něm hraje jednu z hlavních postav asistenta přezdívaného Žížala.

Právě začínáte natáčet novou sérii Kanceláře Blaník. Víte už, jak bude reagovat na aktuální dění?
Určitě bude reagovat nekompromisně, ostře a rychle. Ale na které události konkrétně, to zatím netuším, scénář dostáváme maximálně dva dny dopředu. Scénáristé Najbrt a Kuchynka rozhodují, které téma je na zpracování zajímavé.

Stihnete to vůbec za tak krátkou dobu nazkoušet, nebo seriál vzniká z velké části spontánně na place?
Jeden díl se točí jeden den. Scénář proto musí mít maximálně osm stran a nesmí tam být moc exteriérů. Pokud se tyto základní věci dodrží, stihne se všechno. Při natáčení spousta věcí vzniká spontánně. Hlavně právě proto, že scénář je vždycky co nejvíc aktuální. Někdy se mění i během natáčení, takže se určité pasáže učit nazpaměť ani nemůžeme.

Myslíte si, že veletoče na politické scéně výrobu nových dílů urychlily? Může být za novou sérií potřeba vyjádřit se k otázkám, které teď českou společnost rozdělují?
Myslím, že je v tom obojí. Potřeba vyjádřit se k problémům, které jsou okolo nás, i chuť znovu natáčet s partou skvělých lidí. Pokračujeme tam, kde jsme si dali pauzu.

Spolupracuje s divadlem DNO Jiřího Jelínka a účinkuje v improvizačním projektu...

Scénáristy už ale trochu znáte. V kterých událostech by podle vás mohl mít prsty zase Tonda?
Rozhodně má prsty ve všem, co se v Česku děje, protože je, jak sám říká, „legendární Tonda Blaník“. Ale pokud bych měl prozradit, jaké kauzy bude řešit Kancelář Blaník v nové sérii, tak to rozhodně nemohu, neb jsem loajální ŽÍžala.

Byl byste rád, kdyby teď Žížala získal větší vliv?
Doufám, že Žížala během pauzy, kdy se na konci třetí série musel Tonda Blaník uklidit na venkov, nelenil, vedl kancelář ostře, nebral si servítky se sekretářkou Lenkou a trochu se do toho obul. Ale uvidíme.

Máte vy, herci, ohlas ve srovnání s hrdiny televizních seriálů? Hraje u nás ještě roli, jestli je seriál na internetu, nebo v televizi?
O popularitě seriálu nebo filmu rozhoduje, kdy se dostane do televize, protože na televizi lidé koukají nejvíc. I když ji mají jen jako kulisu, jede pořád. Moje žena si zahrála před lety malou roli v jakési pohádce a čas od času jí známí volají, že ji zase viděli. Tady z těch přibližně padesáti lidí, co sedí kolem, se na televizi kouká čtyřicet devět, ale seriál na internetu jich bude hledat tak deset a do kina půjdou dva. Tedy pokud nenatočíte lidovou řachandu. Blaník je spíš výjimka.

Celý rozhovor s Michalem Daleckým o Blaníku, improvizaci a seriálech z 80. let si přečtěte v magazínu Pátek LN, který vyjde 18. prosince.

V magazínu také najdete:

  • Překladatel Martin Hilský o Williamu Shakespearovi a o tom, jaký byl slavný dramatik otec i podnikatel.
  • Jak poznat kvalitní čokoládu a co je špatného na palmovém oleji, který mnohá tabulka obsahuje?

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!