Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Premium

Miloš zcela jistě mistrně ovládal umění žít, říká ‚skorosyn‘ slavného režiséra Formana

Mladý Radim Kratochvíl s Milošem Formanem. | foto: Archiv LN

Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Praha Dokumentarista Radim Kratochvíl vypráví o prvním setkání s Milošem Formanem, otcem svých nevlastních bratrů, o jejich spojené rodině a o tom, jakou cenu slavný režisér zaplatil za celosvětový úspěch.

RADIM KRATOCHVÍL (42)

  • Syn herečky Věry Křesadlové a dramaturga a režiséra Jana V. Kratochvíla.
  • Jeho dedečkem byl spisovatel a scénarista M. V. Kratochvíl, který na FAMU učil i Miloše Formana, dokonce ho zachránil před vyhazovem z fakulty.
  • Radim Kratochvíl absolvoval Katedru filmových studií a Katedru sinologie FF UK.
  • Pracuje jako dokumentarista, překladatel čínských filmů a cizojazyčný průvodce.
  • Je autorem monografie Theodor Pištěk aneb Filmové nebe první republiky (2012), knihy o svém otci Janu V. Kratochvílovi Básník okamžiku (2015) a publikace o Miloši Formanovi Ecce Homo Forman (2019).
  • O Divadle bratří Formanů natočil dokument Deadtown aneb Cesta tam a zase zpátky (2018).
  • Je svobodný a bezdětný.

Miloš Forman mu říkal Bob, „skorosyn“, někdy taky „anošika“ – což měl být opak nešiky. „Anošika“ Radim Kratochvíl, syn Formanovy exmanželky Věry Křesadlové a dramaturga Jana V. Kratochvíla, o Miloši Formanovi nedávno vydal knihu Ecce homo Forman. V ní kromě osobních zážitků shromáždil i vzpomínky Formanových přátel a blízkých spolupracovníků (například režisérů Ivana Passera, Jiřího Menzela, hollywoodských herců Woodyho Harrelsona nebo Michaela Douglase), to vše doplnil řadou dosud neznámých fotografií.

Nevlastní bratr Formanových dvojčat Petra a Matěje měl skvělou příležitost poznávat slavného filmaře především na pánských cyklovýletech po Evropě, v zimě zase na lyžařských výpravách. Netají se tím, že Miloše Formana velmi obdivoval – a to určitě není samozřejmost u syna bývalé manželky. Mezi Formanovic rodinnými propletenci, jimž Kratochvíl říká „spojené rodiny“, jak se zdá, žádná zášť nikdy nebyla a není. Martina Formanová, poslední režisérova žena, taky těsně před Formanovou smrtí pozvala do USA jeho pražskou rodinu – včetně Věry Křesadlové. A bylo to, jak líčí Radim Kratochvíl i v rozhovoru, neuvěřitelně pěkné setkání.

Kniha je vlastně Kratochvílovým dodatečným poděkováním svému slavnému „skorootci“, jemuž nejbližší přezdívali (mimo jiné) Losos.

LN: Co se vám vybaví jako první při vzpomínce na Miloše Formana
Hluboký hlas. Kolo, dobré restaurace, televizní kanál CNN, doutník, mariáš…Výjimečný čas a výjimečné zážitky s člověkem, se kterým vás baví být.

LN: Když jste se narodil, byl už v Americe. Co se o něm u vás doma říkalo?
To souviselo s různými tajemnými předměty, které jsem doma nacházel. Dýmka, cena ze zahraničního festivalu, čepice, mapa Paříže přes celou stěnu. Miloš byl zkrátka jakási tajemná entita, o které se u nás vždycky mluvilo s respektem, ale byla daleko, až v Americe. Jako kluk jsem byl zvědavý, kdo to vlastně je. Jenže jediným kontaktem tehdy byly telefonáty na účet volaného – na Vánoce, na Silvestra. Což bylo vždycky něco výjimečného, slavnostního.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu

První 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné?
Stačí se přihlásit a číst dál.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!