Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ministerstvo obrany ocenilo protikomunistické odbojáře, včetně otce Bohdalové

Herečka Jiřina Bohdalová převzala za svého otce ocenění im memoriam.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herečka Jiřina Bohdalová převzala za svého otce ocenění im memoriam.... | foto: ČTK

PRAHA Dalších 45 protikomunistických bojovníků v úterý obdrželo ocenění za účast ve třetím odboji. Od zástupců ministerstva obrany dostali osvědčení, pamětní dekrety a odznaky. Oceněni byli za šíření samizdatové literatury, protikomunistickou činnost nebo protirežimních setkání, ale i za špionáž. Vyznamenání za svého otce převzala i herečka Jiřina Bohdalová.

František Bohdal byl uznán in memoriam za protikomunistického bojovníka za to, že skrýval člověka, který plánoval emigrovat. Pro odbojovou skupinu také schovával zbraně a munici. Za svou činnost byl v polovině 50. let odsouzen do vězení. Ocenění v úterý převzala Bohdalová osobně. Ceremoniálu se zúčastnila i její dcera Simona Stašová.

Ministerstvo vnitra před několika lety zařadilo Bohdalovou pod krycím jménem Jaroslava na oficiální seznam spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB). Herečka tehdy přiznala, že ji agenti StB kontaktovali začátkem roku 1959, tedy v době, kdy měla zavřeného otce. Za přilepšení pro otce ve vězení, či možnost, aby se její mladší sestra dostala na jazykovou školu, měla donášet na kolegy.

Herečka Jiřina Bohdalová (vpravo) převzala za svého již zesnulého otce in...
Stanislav Devátý ukazuje osvědčení pro účastníka odboje a odporu proti...

Podle Bohdalové ale k žádné spolupráci nedošlo. Spor s ministerstvem vnitra dospěl až k Pražskému městskému soudu, který počátkem roku 2004 uznal, že v oficiálních seznamech figurovalo její jméno neoprávněně. Ze spisu tak bylo nakonec vymazáno.

Ocenění samizdatových literátů

Osvědčení obdržel také třeba Otto Černý, který šířil samizdatovou literaturu, hlavně materiály Charty 77 a exilových periodik Listy a Svědectví. Stejně jako Heřman Chromý, který se navíc podílel na založení Mírového klubu Johna Lennona. Stanislav Devátý osvědčení dostal za soustavnou a dlouhodobou protikomunistickou činnost v nezávislých politických iniciativách, ale i za petice a prohlášení požadující dodržování lidská práva.

In memoriam byli oceněni mimo jiné Anežka a Josef Drašnarovi, kteří pomáhali odbojářům i zahraničním agentům.

Ministerstvo obrany dosud vyřídilo více než 80 procent žádostí o osvědčení účastníka třetího odboje. Získalo jej kolem 1200 lidí.

,

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...