15. dubna 2010 12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ministr Slamečka: Nikdy jsem svou orientaci netajil

Ministr dopravy Gustáv Slamečka  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Gustáv Slamečka | foto: ČTK

PRAHA Ministr dopravy Gustav Slamečka se opatrně přiznal ke své homosexuální orientaci. "Nikdy jsem nic netajil," řekl k tématu, kterému se dlouho vyhýbal.

"Lidé, se kterými jsem přicházel do styku, o mně většinou všechno věděli. Nikdy jsem to o sobě nevykřikoval, v práci ani mezi známými, ale taky jsem to nezapíral, na nic jsem si nehrál," přiznal opatrně homosexualitu v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Svou orientaci údajně nikdy neřešil. "Snažil jsem se chovat tak, abych s tím neměl problémy ve společnosti, a taky jsem je nikdy neměl," řekl v rozhovoru.

Padesátiletý Slamečka pochází ze Slovenska, v České republice žije 13 let. Kromě slovenského občanství má i české, které získal po svém nástupu do funkce ministra dopravy.

Na Slovensku žije jeho matka a sestra. "Naše rodina to o mně dlouho ví, takže nemohla být překvapená. Jenom je nepříjemné, v jakých se o tom dočítají souvislostech," odpověděl Slamečka na otázku, jak reagovaly na mediální hlášky o jeho sexuální orientaci. 

Nedokonalá čeština 
Slamečka vstoupil do státních služeb v květnu 2007, kdy se stal ředitelem Státního fondu dopravní infrastruktury. Minulý rok v lednu si jej tehdejší ministr dopravy Petr Bendl vybral za náměstka, po vypuknutí vládní krize se stal Slamečka ministrem v úřednické vládě.

Před svým nástupem do fondu dopravy pracoval Slamečka deset let v pražské pobočce nizozemské banky ABN Amro – před svým odchodem byl manažerem správy peněžních toků a hotovosti pro významné klienty. Svou nedokonalou češtinu omlouval tím, že v zaměstnání hovořil převážně anglicky

Lidovky.cz