29. prosince 2013 6:19 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

'Nemůžeme mlčet.' Mladá egyptská rapperka bojuje za práva žen

Arabové mají talent. Mladá egyptská rapperka bojuje za práva žen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arabové mají talent. Mladá egyptská rapperka bojuje za práva žen. | foto: Reprofoto

KÁHIRA Egyptské studentce Majam Mahmúdové je 18 let a letos se se svou rapovou písní probojovala do semifinále talentové soutěže Arabové mají talent. I když nakonec nevyhrála, podařilo se jí v televizi upozornit na palčivý problém, se kterým se potýkají miliony žen v arabském světě: na téměř všudypřítomné sexuální obtěžování.

Rázem se z ní stala bojovnice za ženská práva, která velmi neortodoxně formulovala problémy, s nimiž se musejí muslimky v běžném životě potýkat, napsala agentura AP.

Mahmúdová studuje na univerzitě prvním rokem politologii, vedle toho ale rapuje, a to už od svých deseti let. V talentové soutěži zaujala porotce svým sebevědomím i sdělením, které se svou závažností v zábavné show prudce vymykalo.

"Chtěla jsem dívkám v Egyptě i všude jinde říct, že nejsou samy, že všechny máme stejné problémy a že nemůžeme mlčet, že o tom musíme mluvit," tvrdí Mahmúdová. Podle ní teď v Egyptě na sebe veškerou pozornost veřejnosti připoutala politika a o dalších tématech - třeba o ženských právech - se skoro vůbec nemluví.

"V Egyptě snad není žena, kterou by někdy v životě neobtěžovali, bez ohledu na to, jak vypadá," stěžuje si rapperka. A statistika jí dává za pravdu. Podle letošní zprávy OSN se v Egyptě sexuální obtěžování rozšířilo "nebývalou měrou" a zažilo ho 99,3 procenta žen.

Mahmúdová kritizuje také fakt, jak se s tím úřady vypořádávají a jak na tyto zprávy reagují muži. Ti často ženy obviňují, že si za obtěžování mohou samy svým chováním nebo způsobem oblékání.

Sama rapperka nosí hidžáb a nechce prý nikomu vnucovat své názory, ženy by ale podle ní měly vědět, že nejsou méně hodnotné než muži, že mají právo na to se samy rozhodovat o svém životě a vybrat si, jak se v něm budou realizovat.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz