5. října 2009 9:53 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Modelky v Izraeli musí na vojnu. Bar Refaeliová čelí kritice, protože se jí vyhla

Bar Refaeliová. Izraelská modelka pobouřila své krajany, když se vyhnula nástupu vojenské služby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bar Refaeliová. Izraelská modelka pobouřila své krajany, když se vyhnula nástupu vojenské služby. | foto: ČTK

Topmodelka a bývalá přítelkyně Leonarda DiCapria Bar Refaeliová čelí ostré kritice ze strany své krajanky a kolegyně. Vyhýbá se totiž nástupu do povinné vojenské služby v rodném Izraeli.

Vojenští představitelé se již v minulosti opovržlivě vyjádřili k rozhodnutí čtyřiadvacetileté Bar Refaeliové vyhnout se povinné službě vlasti. Nyní však chování izraelské topmodelky napadla i její mladší kolegyně z branže Esti Ginzburgová, která svou dvouletou službu nastoupila letos v červnu.

V rozhovoru pro izraelský tisk se Ginzburgová svěřila, že nástup k vojenské službě považuje za svou povinnost. "Být občankou Izraele a pomoct státu - to není otázka volby. Je to povinnost," uvedla devatenáctiletá topmodelka z Tel Avivu. "Je milion věcí, které se mi nechce dělat, ale dělám je, protože se to ode mě očekává. Vojenská služba je jednou z nich. Věřím totiž v hodnoty, u kterých jsem byla vychovaná," dodala rezolutně.

Bar Refaeliová. Izraelská modelka pobouřila své krajany, když se vyhnula nástupu vojenské služby.

Spor mezi topmodelkami, které patří v Izraeli ke známým osobnostem showbyznysu, rozpoutal v tamních médiích debatu o tom, zda není příliš snadné se vojenské službě vyhnout. Podle zpráv, které o aféře přinesl britský list The Independent, se v posledních letech v Izraeli vyhýbá nástupu k tamním obranným silám (IDF) až třetina mladých lidí a při současném vzrůstajícím tempu se očekává, že v roce 2025 by jich nastupovala už méně než polovina. IDF se obává, že snižující se počet vojáků v základní službě povede k neschopnosti státu ubránit se.

K vyhnutí se nástupu do základní vojenské služby v Izraeli přitom stačí vstoupit do manželského svazku anebo uvést jiné zásadní důvody - například výlučnost vojenské služby a vlastního náboženského přesvědčení.

Aby se vyhnula službě, vdala se
Právě modelka Refaeliová byla nařčena ze záměrného obcházení zákonné povinnosti, když se v roce 2004 provdala za vzdáleného příbuzného, s nímž se ovšem velmi krátce nato rozvedla. Od svatby neuplynul ani rok a Refaeliová již byla vídána po boku hvězdy hollywoodského filmu Leonarda DiCapria. S ním žila celé čtyři roky -až do letošního července.

Bar Refaeliová. Izraelská modelka pobouřila své krajany, když se vyhnula nástupu vojenské služby.

Rozhodnutí Refaeliové tenkrát natolik pobouřilo izraelské vojenské představitele, že vysloužilý majorgenerál Elazar Stern dokonce veřejně vyzval Izraelce k bojkotování módních značek a výrobků, jež modelka - a v jeho očích zrádkyně -v rámci své práce propagovala.
Izraelská rodačka Refaeliová, která se ovšem nadobro zabydlela v americkém Los Angeles, pak ještě přispěla k rozdmýchání domácího ohně, když v rozhovoru pro americký tisk uvedla, že "původně skutečně chtěla do vojenské služby nastoupit," ale že svého rozhodnutí nelituje, "Čas, který bych musela strávit na vojně, jsem prožila líp. Je to prostě fakt: Slavné osobnosti mají jiné
potřeby," dodala.

Na druhé straně Esti Ginzburgová, která se stala izraelským miláčkem a v armádě jí byl svěřen "nelehký úkol" vysvětlovat mládeži, proč je nástup k vojenské službě tak důležitý, se prý ve volném čase i nadále stihne věnovat hvězdné kariéře. Příští rok by se prý měla objevit i v novém americkém filmu Twelve.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!