25. března 2015 15:22, aktualizováno  18:27 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Slavný moderátor Top Gearu Clarkson končí. BBC mu neprodlouží smlouvu

Moderátor Jeremy Clarkson zavítal 11. března na zápas fotbalové Ligy mistrů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderátor Jeremy Clarkson zavítal 11. března na zápas fotbalové Ligy mistrů... | foto: Reuters

Britská televize BBC neprodlouží kontrakt moderátorovi populárního motoristického pořadu Top Gear Jeremymu Clarksonovi, který před dvěma týdny napadl člena štábu. Ve středu to oznámil generální ředitel BBC Tony Hall. Moderátoři, kteří Top Gear uváděli spolu s Clarksonem, podle serveru metro.co.uk pořad opustí také.

Šéf britské veřejnoprávní televize prohlásil, že si je vědom, že moderátorův odchod může vyvolat bouřlivé reakce veřejnosti. „Clarkson přestřelil. Takovéto jednání není možné tolerovat,“ popsal důvody svého rozhodnutí na webu bbc.com Hall. Aktuální smlouva populárnímu moderátorovi vyprší na konci března.

Jeremyho Clarksona vedení BBC distancovalo 10. března krátce poté, co vyšlo najevo, že moderátor napadl asistenta produkce Oisina Tymona, protože po skončení vysílání nedostal teplé jídlo Ten si sice na jeho počínání oficiálně nestěžoval, britská televizní společnost však přesto před týdnem rozjela inetrní vyšetřování.

James May and Richard Hammond, kteří společně s Jeremym Clarksonem Top Gear moderovali, rozhodnutí BBC krátce po jeho zveřejnění zkritizovali. „Je to tragédie, Jeremy byl hlavní postavou pořadu a dobře se mi s ním pracovalo. My tři (moderátoři - pozn. red.) jsme tvořili sehraný tým,“ citoval Jamese Maye server telegraph.co.uk.

Portál metro.co.uk pak informuje o tom, že May s Hammondem se rozhodli, že v moderování Top Gearu nebudou pokračovat. James May dokonce na svém twitterovém účtu uvádí, že je „bývalým televizním moderátorem.“

Petici podepsalo více než milión lidí

Proti moderátorovu odchodu v minulých dnech protestovaly tisíce televizních diváků. Na jeho podporu vzikla dokonce i petice, kterou podepsalo více než milión lidí. Podporu mu vyjádřil i britský premiér David Cameron, který jej označil za svého přítele.

Top Gear se vysílá ve více než 200 zemích, včetně Česka, a podle agentury Reuters ho sleduje asi 300 milionů lidí. Jde o jeden z nejúspěšnějších a nejvýnosnějších pořadů BBC.

Clarkson už byl před odvoláním „v podmínce“ kvůli svým dřívějším kontroverzním výrokům. Například označoval Mexičany za „lenochy a budižkničemy“. Loni v květnu dostal „poslední varování“ kvůli tomu, že použil rasistický výraz. Tehdy byl upozorněn na to, že v případě další urážlivé poznámky „kdekoli a kdykoli“ bude propuštěn.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.