15. dubna 2011 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Na královské svatbě bude jediný Čech. Žantovský

Michael Žantovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Žantovský | foto: Lidové noviny

Na královské svatbě prince Williama s Kate Middletonovou se objeví zřejmě pouze jeden Čech. Bude jím český velvyslanec v Londýně Michael Žantovský. Už teď si chystá sváteční žaket, který předepisuje protokol.

"Samotného svatebního obřadu, který se bude konat ve Westminsterském opatství, se zúčastní 1200 hostů, mezi nimi i diplomaté, včetně mě," řekl serveru Aktuálně.cz Žantovský.

Kromě korunovaných hlav nebyli ke královskému obřadu pozváni žádní představitelé evropských zemí. Mezi hosty zřejmě nebude ani český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, představitel evropské šlechty.

"S panem ministrem jsem to probíral a podle jeho sdělení nejsou oba rody v příbuzenském vztahu, takže ani pozvání neočekával," vysvětlil serveru Žantovský, který je českým velvyslancem ve Velké Británii druhým rokem.

Michael Žantovský na audienci u královny

Přísná bezpečnostní opatření a dress-code
Přípravy na královskou svatbu jsou náročné. Královský protokol nařizuje 'dress-code', hostům zaslal i časové termíny a bezpečnostní opatření.

Žantovský si na obřad oblékne žaket. Ten zahrnuje ve své tradiční formě černý nebo antracitový vlněný kabát se šikmo ustřihnutými šosy, zapínáním na jeden knoflík a špičatými klopami. Dále šedou nebo béžovou vestu z vlny či lnu a šedé formální kalhoty s proužky nebo jiným vzorkem.

Kate a William oznamují novinářům zasnoubení.

Žantovský se zúčastní jen obřadu ve Westminsterském opatství, na recepci v Buckinghamském paláci bude už jen rodina a nejbližší přátelé. "Večeře už bude jen pro úzký okruh tři sta pozvaných a to budou především členové královské rodiny, osobní přátelé a podobně," dodal serveru diplomat.

Český stát pravděpodobně do Londýna pošle svatební pozornost. Jelikož William a Kate nechtějí žádné dary, bude se zřejmě jednat o peněžitý příspěvek do Nadačního fondu Královské svatby. Peníze pak rozdělí i mezi menší a méně známé nadace sídlící po celé Británii.

Lidovky.cz