14. května 2016 20:15 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Na Titanicu zachránil život desítkám lidí. Vlastního hrobu se ale dočká až letos

Titanic vyráží na svou první plavbu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Titanic vyráží na svou první plavbu | foto: Reprofoto

Jméno Robert Hopkins něco řekne jen málokomu. Přesto tento muž před 104 lety na Titanicu zachránil život desítkám lidí. Když pak v roce 1943 zemřel, bylo jeho tělo uloženo do anonymního hrobu. To se ale nyní změní – nadšenci, kteří se osudem Titanicu zabývají, mu totiž zajistí nový náhrobek.

Byla chladná noc 14. dubna 1912, když tehdy největší loď světa Titanic narazila do ledovce. Krátce poté bylo jasno, že se parník potopí.

William Murdoch, který v té době lodi velel, povolal krátce po kolizi s krou do služby také Roberta Hopkinse a nařídil mu, aby velel záchrannému člunu číslo třináct.

Ten byl plný vyděšených lidí, kteří cestovali třetí třídou. Už se zdálo, že budou mít to nejhorší za sebou – „třináctka“ totiž byla pomalou spouštěna z paluby na hladinu ledového oceánu. A kousek nad ním už posádka směrem k vodě začínala posílat další záchranný člun.

Ten se ale náhle začal převracet – a zdálo se, že v nejbližších sekundách přistane na hlavách lidí, které měl Hopkins na starost. Důstojník ale neztratil pohotovost.

Vytáhl nůž, přeřezal lana,...

„Vytáhl nůž a společně s dalším mužem přeřezal lana, která jeho člun připevňovala k palubě. Kdyby to neudělal byla by třináctka ztracena,“ řekl agentuře AP spoluzakladatel Titanic International Society Charles Haas.

O svém činu, který zachránil život desítkám lidí, Hopkins moc nemluvil. Krátce po zkáze Titanicu se k moři vrátil a pracoval jako přístavní dělník na Manhattanu. Když ale pak v roce 1943 zemřel, bylo jeho tělo umístěno do neoznačeného hrobu v New Yorku.

O tom dlouho nevěděli ani nadšenci. Dozvěděli se to až letos – 75 let po Hopkinsově smrti – když si připomínali výroční potopení Titanicu. A rozhodli se, že to změní. „Když jsem to zjistil, okamžitě jsem nabídl, že mu zařídím klasický náhrobek se jménem. A zadarmu,“ slíbil šéf newyorkských katolických hřbitovů Andrew Schafer.

Znalci Titanicu zároveň kontaktovali Hopkinsova vnoučata. Ta sice věděla, že jejich děda nějaké lidi na největší lodi své doby nějaké zachránil. Podrobnosti ale neznali. „Táta mi vyprávěl, že jeho otec o tom, co se oné noci stalo, nikdy moc nemluvil,“ řekla Hopkinsova vnučka Virginia s tím, že náhrobek se jménem je krásným oceněním za hrdinský a pohotový skutek jejího dědečka.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz