Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Natočil ženy při orgasmu. Chtěl jsem spojit umění a sex, říká fotograf

Lidé

  7:00
Osm žen, osm knih a osm orgasmů. Americký fotograf Clayton Cubitt natočil ženy, které čtou své oblíbené knihy. Během četby ženy pod stolem uspokojuje fotografova asistentka vibrátorem. "Chtěl jsem, aby ženy vedly rozhovor samy se sebou skrze svou oblíbenou knihu," vysvětluje Cubitt v rozhovoru pro server Lidovky.cz svůj projekt.

Neobvyklý videoprojekt, který fotograf pojmenoval Hysterická literatura, představuje osm žen, které čtou pasáže ze svých oblíbených knih foto: hystericalliterature.com

Neobvyklý videoprojekt, který fotograf pojmenoval Hysterická literatura, představuje osm žen, které čtou pasáže ze svých oblíbených knih v sedě u stolu. Pod stolem se však odehrává ještě jiná "akce". Fotografova asistentka ženy uspokojuje vibrátorem. To však divák nevidí, pozoruje tedy jen to, co se odehrává nad stolem.

Lidovky.cz: Pojal jste ženský orgasmus jako umění. Vidíte ho tak?
Nemyslím si, že orgasmus je sám osobě uměním více, než-li je uměním květina, která roste volně v přírodě. Aranžované květiny - to už může být umění. To, co vytvářím já, je to, čím si musí projít každý portrétista. Tudíž pracovat s tím, co nacházíme v jednotlivých subjektech a pomocí skládání a aranžování jednotlivých elementů vytvořit příběh o lidských poměrech. Doufaje, že vytvořím takový příběh, který bude odrážet pravdu o určitých věcech.

Lidovky.cz: Proč jste z projektu vyloučil mužský orgasmus? A natočil pouze ženy?
Ženy jsem vybral z několika důvodů. Z historického hlediska je tradicí stigmatizovat ženskou rozkoš více než mužskou, na to poukazuje už název série. Neexistuje žádná mužská verze "hysterie" nebo "hysterického záchvatu". I v moderních postfeministických filmech pro dospělé se objevuje tendence klást větší důraz na mužský orgasmus. Dále neexistuje mužský ekvivalent ženské fyziologické reakce na vibrátor. Použít v tomto případě muže, by mohlo působit na první pohled podobně, ale konceptuálně by to byla zcela jiná práce, která by jednak vyžadovala rozdílný postup, jiný titul a existovala by pro své vlastní opodstatnění a ne pro zábavu. Jinak řečeno, tento projekt byl vždy považován jen za jednu kapitolu v trilogii příbuzných projektů. které budou zahrnovat i muže. Proto zůstaňte naladěni, přijdou další.
 
Lidovky.cz: Na svých stránkách uvádíte, že ženy jsou uspokojované vibrátorem určité značky. Děláte jí tak reklamu? 
Ne. Nikdy jsem s touto firmou nebyl v kontaktu a značka nebo i konkrétní použité pomůcky jsou absolutně irelevantní vůči základní myšlence díla.

Lidovky.cz: Co Vás při vymýšlení projektu inspirovalo? 
Projekt je rozšířením a vytříbením mého dřívějšího díla, které se zabývalo konceptem rušení a vyčerpaností v pózách portrétovaných. V současné době má každý dobře nacvičenou pózu pro sebe i sociální média. Zajímalo mě, jak bych mohl udělat portrét, který by portrétovanému znemožnil použít tuto pózu. Udělal jsem sérii videí s názvem "Long Portraits" (Dlouhé portréty), kde portrétovaný směřuje pohled do objektivu po dobu pěti a více minut. Tato série, ač jí mám rad a je i populární, byla však pro mne v mnoha ohledech příliš anonymní. Co to opravdu vypovídá o portrétovaném? Bylo to zajímavé, ale němé. Navíc tento konceptuální pud již byl prozkoumán Andy Warholem a jeho "Screen tests". Vytvořil jsem také video, kde jsem dělal rozhovor s ženou, zatímco byla uspokojována vibrátorem. Bylo to zajímavé, ale cítil jsem, že se to příliš blíží výslechu a já jsem se chtěl z tohoto procesu vyčlenit jak nejvíce to bude možné.

Podívejte se na všechna videa:

Lidovky.cz: Díky tomu vznikl projekt Hysterická literatura?  
Položil jsem si otázku, zda by bylo možné, aby ženy měly v jistém smyslu rozhovor samy se sebou - skrz čtení pasáže z jejich oblíbené knihy. Tato metoda nedovolovala ženám pózovat, tak jak se to děje normálně. Záběr tak tvoří bitvu mezi tělem a myslí, myslím, že jsem vytvořil konceptuální kontrast prolnutím dvou oblastí, které společnost chce vidět skrze různé objektivy: umění a sex.
 
Lidovky.cz: Proč se projekt jmenuje Hysterická literatura? 
Název odkazuje ke starodávného konceptu ženské hysterie, zvláště ve Viktoriánské éře. V té době byla hysterie diagnózou téměř na jakékoliv odchylky v chování u žen. K léčení byly používány různé metody, od izolace přes hydroterapii k raným elektrickým vibrátorům. Zmatenost a stud, které se v minulosti přisuzovaly ženské rozkoši, to je něco, co jsem chtěl probádat v moderním kontextu a poukázat tak, že to bylo přirozené. To že slovo hysterické může také znamenat "legrační" bylo jakýmsi spropitným - jelikož ta videa jsou docela vtipná, a mnohé z portrétovaných se v určitých bodech četby smějí.