11. června 2013 16:09 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nečas žádá soud o rozvod. O dcery bude pečovat manželka

Prezident Václav Klaus (vpravo) a premiér Petr Nečas se 2. ledna 2012 v Lánech sešli k novoročnímu obědu, kterého se zúčastnily i jejich manželky Livia Klausová a Radka Nečasová (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus (vpravo) a premiér Petr Nečas se 2. ledna 2012 v Lánech sešli k novoročnímu obědu, kterého se zúčastnily i jejich manželky Livia Klausová a Radka Nečasová (vlevo). | foto: ČTK

PRAHA Premiér Petr Nečas pět měsíců poté, co přiznal, že nežije se svou dlouholetou manželkou, požádal o rozvod. Jak v aktuálním prohlášení zdůraznil, jde o návrh na takzvaný nesporný rozvod.

"Tuto osobně nelehkou situaci se snažíme řešit s respektem, zejména vůči našim dětem. Podle dohody zůstanou naše dvě nezletilé dcery v péči matky, přičemž otec se bude i nadále podílet na jejich výchově," napsal do tiskového prohlášení Nečas. Jeho manželství trvalo více než 25 let.

Jak přesně si rozdělí majetek, neuvedl. Jen znova zdůraznil, že mu jde o blaho dětí. "Podle dohody by měly být  majetkové poměry upraveny tak, aby především zajistily dostatečné zázemí pro další život obou dětí v péči matky." 

V polovině letošního ledna přitom Petr a Radka Nečasovi rozeslali novinářům společného prohlášení, v němž tvrdili, že jejich "manželství prochází složitým obdobím". Oznámili tehdy, že už několik měsíců žijí odloučeně.  "Dostali jsme se do obdobné situace jako řada jiných manželství. Už dlouhodobě nejsme schopni sladit naše představy o rodinném a pracovním životě, byť jsme se o to oba poctivě snažili," uvedli. 

Nečasovi se spolu na veřejnosti objevovali jen zřídka. Mají spolu čtyři děti: Ondřeje, Tomáše, Terezu a Marii. Nejmladší dceři je deset let.

Byla by první, která by mě upozornila, kdybych se začal měnit

Petr Nečas si na harmonických vztazích v rodině vždy zakládal.  Když měl v roce 1997 ve vládě Václava Klause nahradit ministra vnitra Jana Rumla, nabídku nejprve přijal, ale hned druhý den nový post odmítl právě z rodinných důvodů.

Radka Nečasová se svým mužem Petrem v roce 1984

Radka Nečasová se svým mužem Petrem v roce 1984

„Musel jsem se rozhodnout z hodiny na hodinu, nemohl jsem nabídku zvážit, probrat s rodinou. A já jsem především manžel a otec. Vyčítám si, že jsem nejdříve řekl ano, ne to, že jsem pak odmítl,“ vysvětloval tehdy Nečas svůj nečekaný obrat.V té době o manželce hovořil jako o důležité zpětné vazbě, která ho drží při zemi. „Vždy mě dokáže dostat do reality, byla by první, která by mě upozornila, kdybych se začal měnit,“ tvrdil před 16 lety Nečas, jakožto předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost.

Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA MÁMY: Vybírám školu pro syna... a je to peklo!
ZE ŽIVOTA MÁMY: Vybírám školu pro syna... a je to peklo!

Vybírám vhodnou škole pro syna, čas se krátí a já stále váhám.

Najdete na Lidovky.cz