Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nehodu Rolins provází nepřesnosti znalců i policie

Dara Rolins u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dara Rolins u soudu | foto: ČTK

PRAHA Na nepřesnosti v dokumentaci policie a rozdílné závěry znalců v případu zpěvačky Dary Rolins obviněné z usmrcení z nedbalosti upozornilo dnešní jednání Obvodní soud pro Prahu 2, kde pokračovalo řešení předloňské smrtelné dopravní nehody z pražského Šáreckého údolí.

Soudkyně Zuzana Zápalková jednání poté odročila na 16. května. Rolins, které hrozí až šestileté vězení, se z dnešního jednání omluvila.

Nehoda v Šáreckém údolí

Rolins se svým vozem Mercedes Benz v červenci 2010 projížděla ulicí V Šáreckém údolí. V pravotočivé zatáčce se střetla z nezjištěných příčin s řidičem na skútru. Muž po třech hodinách v nemocnici svým zraněním podlehl.

Z výslechu znalce v oboru silniční dopravy vyplynulo, že Rolins svým automobilem na málo přehledné silnici nevytvořila náhlou překážku a motocyklista na ni mohl reagovat. Jeho závěr, že výpověď Rolins považuje za technicky přijatelnou, soudkyně zpochybnila. Stejně tak s jeho výpočty a způsobem zpracování posudku nesouhlasili přítomní odborníci z Ústavu soudního inženýrství v Brně. "Uvědomujete si, že váš posudek rozhoduje o lidských osudech?" upozornila znalce soudkyně Zápalková. Znalec předvolaný obhajobou však na svých závěrech ohledně místa střetu automobilu s motocyklem trval, pouze připustil několik nepřesných vyjádření.

Z výslechů policistů, kteří nehodu vyšetřovali, vyšlo najevo, že v její dokumentaci byly nepřesnosti. Ty mohly podle obhajoby ovlivnit znalce, jejichž názory o místě střetu se rozcházejí. Protokol byl například opravován a některé fotografie z místa nehody dodány s časovou prodlevou.

Dara Rolins u soudu

Dara Rolins u soudu

Podle zástupců Ústavu soudního inženýrství bylo pochybení policie napraveno a výsledky svědčí o tom, že pokud by Rolins jela ve svém jízdním pruhu, s motocyklem by se minula.

ČTĚTE TAKÉ:

Zpěvačka je obviněná z usmrcení z nedbalosti. Loni žalobci zamítli stížnost, kterou si podala proti zahájení trestního stíhání. Obhájce Rolins neúspěšně podal námitku proti nedostatečnému času na zpracování znaleckých posudků a obvinil z podjatosti zástupce Ústavu soudního inženýrství.

V závěru jednání se soud zabýval okolnostmi úmrtí dvaašedesátiletého motocyklisty. Znalec v oboru soudního lékařství předvolaný obhajobou uvedl, že smrt nastala vinou poúrazového šoku s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu oběti. Upozornil, že muž byl před příjezdem do nemocnice při vědomí a pitevní zprávu označil za "neúplnou, nepřezkoumatelnou a vadnou". Proti tomu se ohradili zaměstnanci Ústřední vojenské nemocnice, kteří prováděli pitvu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Populární zpěvačka čelila obvinění předloni, státní zástupkyně je však po její stížnosti stáhla pro nedostatek důkazů. O několik měsíců později ji však policie obvinila znovu, důvodem byl nový znalecký posudek, podle něhož jela v protisměru, a proto je za smrt řidiče zodpovědná.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...