2. listopadu 2017 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nejmladší syn Alžběty II. navštívil Prahu. Snídal český chléb

Nejmladší syn britské královny Alžběty II. princ Edward (uprostřed) je na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejmladší syn britské královny Alžběty II. princ Edward (uprostřed) je na... | foto: ČTK

PRAHA Český chléb byl součástí snídaňového menu, které se ve středu podávalo na britské ambasádě při příležitosti návštěvy prince Edwarda v České republice. Šéfkuchař velvyslankyně Vojtěch Kalášek řekl, že původně plánoval pro královského hosta tradiční anglickou snídani, nakonec však zařadil i lehčí ingredience.

Nejmladší syn britské panovnice Alžběty II. je v Česku od neděle, přijel podpořit mladé lidi, kteří se účastní programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE).

Hostům středečního setkání v rezidenci britské velvyslankyně Kalášek připravil florentské vejce, anglický snídaňový muffin, špenátové sauté, ale také marinovaného lososa. „Původně jsem plánoval anglickou snídani, ale princ se snaží jíst lehká jídla. Tak jsem do menu přidal typickou skotskou ingredienci losos, ale ve slavnostnějším podání,“ upřesnil šéfkuchař. Součástí menu bylo také ovoce, croissanty a chléb. „Podával se český chléb z pšeničného kvásku, který jsem sám pekl,“ dodal Kalášek.

Princ Edward se u snídaně setkal se zástupci české vlády i svými krajany. „Pro prince to byla výjimečná příležitost vidět se s několika význačnými Brity, kteří žijí mnoho let v České republice,“ uvedla velvyslankyně Jan Thompsonová. Mezi hosty byli Steve Gove, zakladatel festivalu Prague Fringe Fest, nebo filmový producent Matthew Stillman, který stojí za filmovým ztvárněním Letopisů Narnie.

Nejmladší syn britské královny Alžběty II. princ Edward je na čtyřdenní...
Nejmladší syn britské královny Alžběty II. princ Edward je na návštěvě České...

Chtěl se setkat s profesorem Zimou

Potvrzením dobrých vztahů mezi Českem a Británií byla podle velvyslankyně účast tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře nebo náměstka ministerstva obrany Jakuba Landovského. „Vzhledem k silným česko-britským vazbám v oblasti výzkumu a vzdělání princ velmi stál o setkání s profesorem Tomášem Zimou, který byl nedávno potvrzen ve funkci rektora Univerzity Karlovy,“ dodala velvyslankyně.

Veřejné vystupování členů královské rodiny se řídí protokolárními předpisy. Známá jsou zvláště pravidla, která se týkají setkání s královnou. Britské panovnice se nikdo nesmí dotýkat a při audienci se od dam očekává pukrle. Podle velvyslankyně je dodržování protokolu odrazem hluboké úcty, kterou Britové chovají ke královské rodině.

„Chápu, že pro českou veřejnost může být trochu obtížné zvolit například vhodné oslovení,“ podotkla. „Například princ Edward je oslovován jako Jeho královská Výsost, protože je jedním ze synů Jejího Veličenstva královny, ale je také známý jako vévoda z Wessexu,“ přiblížila jedno z častých úskalí velvyslankyně.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz