Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Putin je nejvíce nesympatický. Forbes ho přirovnal ke Stalinovi

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: ČTK

MOSKVA Za nejnesympatičtějšího člověka na světě označil komentátor časopisu Forbes ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého přirovnal ho ke Stalinovi. Komentátor časopisu upozorňuje, že je v jistém ohledu Rusko silnější než Čína. Putin prý osobně kontroluje nashromážděné zbraně.

 "Stal se (Putin) v raném mládí pracovníkem KGB (sovětská tajná služba) a dodnes je spojen se speciálními službami. Je to jeho náboženství," napsal Paul Johnson.

Autor nabádá, abychom nezapomínali, že nehledě na bouřlivý rozvoj Číny je Rusko "z vojenského hlediska mnohem silnější než Čína a v určitém smyslu dokonce i silnější než USA". Podle něho má Rusko "největší jaderný arzenál na světě". A Putin tyto strašné zbraně osobně kontroluje.

Stejný počet bodyguardů i rezidencí

Podle informací pozorovatelů zřejmě chrání Putina tolik lidí, kolik chránilo i paranoidního Stalina v posledních letech - kolem 250 000 pracovníků zvláštních služeb. A rezidencí má Putin přibližně taky stejně, jako měl Stalin - dvě desítky.

Rozdíl je v tom, že některé Stalinovy rezidence byly tajné, zatímco Putinovy jsou všechny, alespoň se tak domníváme, známy. Samozřejmě je zcela možné, že má i jiné, které jsou určené k použití v době války nebo pro mimořádné situace.

Rozdíl mezi oběma politiky je i v tom, že Stalina nezajímaly peníze a luxus. Například obvykle spal na gauči.

ČTĚTE VÍCE:

"Putin miluje bohatství, rád hromadí majetek, i když je krajně nevkusný," píše Johnson. Putin je například hrdý na svoji kolekci hodinek, která má odhadem hodnotu více než 600.000 dolarů. Jeho vila na břehu Černého moře má hodnotu kolem miliardy dolarů a je vybavena všemožným drahým zařízením. Má také jachtu v hodnotě kolem 50 milionů dolarů a desítky letounů.

Autor nachází ještě jeden rozdíl mezi Putinem a Stalinem. Stalin plně kontroloval telefonickou síť, a to včetně tajných sítí používaných KGB. Ani šéf jeho tajné policie Lavrentij Berija si nemohl zatelefonovat, aby to Stalinovy bezpečnostní síly nevěděly.

Spekulace o vraždě

Dnes takový monopol na komunikace neexistuje. Případní "spiklenci se mohou proti Putinovi domlouvat", aniž by o tom on věděl.

Putin zřejmě řídí svoji propagandistickou mašinérii a v tisku se objevují jeho kuriózní příběhy se zvířaty. Tím se Stalin nikdy nemusel obtěžovat.

Veškerá publicita byla tehdy v rukou státu. Nakonec Putina odstraní někdo z jeho soupeřů, ale Putin neodejde bez boje, pouští se na závěr do prognóz Paul Johnson a nevylučuje, že to může být i vražda.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!