23. listopadu 2015 13:52 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nejošklivější muž? Titul si nezaslouží, chybí mu jen pár zubů, soptí soupeř

Mison Sere se usmívá. Právě vyhrál v soutěži o nejošklivějšího muže Zimbabwe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mison Sere se usmívá. Právě vyhrál v soutěži o nejošklivějšího muže Zimbabwe. | foto: APČTK

HARARE Porota, která vybrala o víkendu vítěze zimbabwské soutěže Nejošklivější muž, sklidila nespokojenost fanoušků vítězova hlavního soupeře. Při potyčce sice nebyl nikdo zraněn, ale sudí čelili tvrdé kritice. Dvaačtyřicetiletý vítěz Mison Sere prý není dost ošklivý na to, aby si titul zasloužil.

V Zimbabwe se hledají nepohlední jedinci v soutěži už čtyři roky a od roku 2012 titul vždy obhájil William Masvinu. Právě jeho fanoušci napadli porotce za rozhodnutí, založené podle nich jenom na tom, že Seremu chybí několik zubů, ale jinak je docela pohledný.

„To já jsem od přírody škaredý, on ne. On je ošklivý, jenom když otevře pusu,“ volal při potyčce Masvinu s poukazem na Sereho. „Musíme si snad nechat vyrazit zuby, když chceme vyhrát? To je podvod,“ dodal další z neúspěšných uchazečů.

Soutěže, při nichž se posuzuje tělesný vzhled, jsou v Zimbabwe oblíbené. Většinou se týkají žen, ale i v těchto případech není o skandály nouze. Například Emily Kachoteová, která letos byla zvolena královnou krásy, sklidila otevřenou kritiku na sociálních sítích. Podle uživatelů není dost krásná na to, aby si titul zasloužila. Korunku musela už za čtrnáct dní po jejím získání vrátit, protože se objevily fotografie, na nichž pózovala nahá. Z téhož důvodu byla z trůnu královny krásy sesazena i její předchůdkyně.

Sere coby nejošklivější muž si vítězství nehodlá nechat vzít, a když přebíral 500 dolarů určených pro vítěze, prohlásil, že z kritiků hovoří zklamání z prohry. „Musejí se smířit s tím, že jsem ošklivější než oni. Doufám, že dostanu nabídky z televize. Už jsem svou ošklivost ukazoval ve školách a doufám, že budu mít šanci také v televizi,“ řekl.

Těžká volba. Účastníci soutěže o nejošklivějšího muže Zimbabwe.
Mison Sere, nejošklivější muž roku 2015 v Zimbabwe. Jedno je jisté, potřeboval...

Kritici se ale nevzdávají a chtějí se opřít o pravidlo, které vyhlásili sami organizátoři soutěže. O výsledku podle nich nesmí rozhodnout žádný tělesný hendikep, ale vyloženě „přirozená ošklivost“. David Machowa, který byl u zrodu soutěže, řekl, že cílem bylo odstranit společenské stigma tělesné ošklivosti. „To, jak člověk vypadá, je dar boží. Všichni bychom měli být hrdi na to, kým jsme,“ řekl.

ČTK