Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nejsme žádné švadlenky, říká televizní ‚Doktor‘, plastický chirurg Zálešák

Bohumil Zálešák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohumil Zálešák. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA V televizním dokumentárním seriálu Doktoři zaujal svým empatickým přístupem k pacientům, optimismem a obrovským zápalem pro obor. Primář plastické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc před kamerami s nevídanou precizností odstraňoval velké kožní nádory, rekonstruoval prsa ženě po rakovině, přišíval prsty uříznuté sekačkou na trávu nebo zachraňoval pobodaného novorozence.

LN: Mají to krásní lidé v životě snazší?
Svým způsobem asi ano, výzkumy tomu odpovídají. Kolega měl na toto téma přednášku a říkal, že atraktivní lidé mají o patnáct až dvacet procent vyšší iniciální příjmy. Lidé mají tendenci hodnotit ostatní podle vzhledu a předpokládá se, že ti krásní budou i šikovnější a úspěšnější. Já bych se ale přikláněl k tomu, abychom se navzájem hodnotili komplexněji.

LN: Někteří lékaři považují plastickou chirurgii za obor pro ženské, trpělivé švadlenky, které se bojí velké chirurgie, co na to říkáte?
Já si to napřed myslel taky! Obor se ale za prvé velice posunul a za druhé je neskutečně pestrý, děláme velké množství zákroků po celém těle, rekonstrukční chirurgii, řešíme obrovské poúrazové nebo vývojové defekty, transplantujeme, odstraňujeme kožní nádory... Myslím, že v televizním seriálu to bylo dobře zachycené, veřejnost i řada kolegů si mohla opravit mínění. Známí, kteří mě znají třicet let, říkali: „My vůbec netušili, co všechno v nemocnici děláš!“ V médiích je plastická chirurgie prezentovaná lidmi z komerční sféry a díky tomu si lidé myslí, že je to upravování nosů a zvětšování poprsí. Já mladým medikům vždycky říkám, že rekonstrukční chirurgie je základ.

Operace (ilustrační foto)
Primář plastické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc.

LN: Pracujete i na soukromé klinice. Rozmlouváte někdy klientkám a klientům zákroky, které chtějí podstoupit?
Z pozice lékaře musím zvážit, jestli to, co po nás klient požaduje, je smysluplný výkon. Jestli je reálný, estetický, rozumný. Pokud ne, musím pacienta odmítnout. Chodí k nám i lidé s naprosto nereálnými požadavky anebo s nereálným očekáváním toho, co jim má tělesná změna přinést. To jsou pak spíš případy pro psychologa.

LN: Jaké jsou nejžádanější zákroky na soukromé klinice?
U mužů určitě víčka, nosy, liposukce. U žen víčka, prsa, liposukce. A u obou botulotoxinové výplně rtů a vrásek.

LN: Jak moc záleží na kulturním prostředí?
Určitě hodně, každá kultura inklinuje k něčemu jinému. Jihoameričané mají rádi velké zadky, Američané velká prsa. Asi všude je kult mládí, všude bojují se stopami stárnutí, vráskami. Ženy, které přicházejí k nám na kliniku, požadují první jemné korekce většinou kolem třicátého roku a potom se to postupně přidává, provede se velký výkon typu facelift a pak se to každé dva roky udržuje.

LN: Je cesty zpátky?
Přijdete jednou – a budete chodit pořád. Málokdo si ve čtyřiceti nebo v padesáti řekne tak dost.

Celý rozhovor s plastickým chirurgem Bohumilem Zálešákem o kráse a přirozenosti, sešívání půlmilimetrových cév a o tom, proč je v Olomouci šťastnější než v Americe, si přečtěte v magazínu Pátek LN, který vychází 26. května.

V magazínu dále najdete

  • Vyhoďte šampony! Anebo ne? Přibývá lidí, kteří si nemyjí vlasy šampony, které podle nich obsahují škodlivé látky. Funguje to? A co na to odborníci?
  • Připravují se na apokalypsu, přírodní katastrofu nebo válku. Kdo jsou prepeři a nevědí náhodou něco, co nám ostatním uniká?

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.