Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nejstarší Češka slaví 109. narozeniny. Zajímá se o brexit i koronavirus

Narozeninový dort - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Narozeninový dort - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Blížkovice (Znojemsko) Nejstarší občanka České republiky Marie Holíková z Blížkovic na Znojemsku slaví ve středu 109 let. S kyticí ve tvaru srdce jí přišla poblahopřát starostka obce Šárka Ježková. Nejstarší Češka si podle ní pamatuje věci staré sto let i současnost. Zajímá se například o situaci ohledně odchodu Británie z Evropské unie nebo o nemoc covid-19.

Holíková žije v domě se synem a snachou, kteří o ni pečují 24 hodin denně. „Když nás paní Holíková viděla, měla radost. Potěšila ji kytka ve tvaru srdce, kam jsme dali hortenzii a karafiáty. Ona sice už hůř vidí a vnímá jen obrysy, ale řekla, že je ráda, že jsme tam, že se na nás těšila,“ uvedla Ježková.

Žena také hůř slyší a téměř stále leží. „Nechodí už asi šest let. Stále se ale zajímá o dění. Hodně se zajímala o covidovou dobu a vzpomínala, jak musela i jako malá nosit kvůli infekci roušku, které ale tehdy moc nebyly, takže lidé měli šátky,“ řekla starostka Blížkovic.

Nejstarší občanka se podle ní zajímá i o další dění, například o brexit. „Ještě do června se dívala na televizi a poslouchala zprávy. Od července už ale říká, že na ni v televizi a rozhlase mluví moc rychle,“ uvedla starostka.

Marie Holíková se narodila 15. července 1911 v Blížkovicích jako nejstarší ze tří sourozenců Marii a Františkovi Zuhlovým. Po škole pracovala v zemědělství. V roce 1937 si vzala Jana Holíka, jehož rodiče jim předali hospodářství. Hospodářství se věnovala celý život. Porodila dva syny, má čtyři vnučky, několik pravnoučat a prapravnoučat. „Paní Holíková říká, že nikdy nežila v nadbytku, ale klidně si dala nezdravé věci, jako špek nebo sádlo. Nikdy nebrala žádné prášky a ani nebere,“ dodala Ježková.

V Česku na konci letošního prvního čtvrtletí žilo 569 stoletých a starších lidí - 493 žen a 76 mužů. Další Češka, která letos oslaví 109 let, bydlí v Královéhradeckém kraji. Nejstaršímu muži bylo 106 let a je z Karlovarského kraje.

Česká společnost stárne a život se prodlužuje. Podle demografů bude nejvýraznější změnou příštích desetiletí právě růst počtu lidí v hodně vysokém věku. Podle poslední demografické projekce by za deset let mohlo Česko mít přes 1600 stoletých a starších obyvatel.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...