18. dubna 2019 5:02 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

NEKROLOG: Na paměť poctivého vědce a statečného občana

Martin Slobodník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Slobodník. | foto: Lidové noviny

PRAHA V roce 1986 mě jako mladého aspiranta vyhodili na popud MV KSČ z Filozofické fakulty UK v Praze, ale hned dva roky nato jsem nastoupil jako učitel na Komenského univerzitě v Bratislavě, kde se právě zakládal obor sinologie. Ve vůbec první skupině studentů byl i melancholický hoch jen o pár let mladší než já. Jmenoval se Martin Slobodník a vyznačoval se plachým, ale současně naléhavým pohledem. Působil dojmem, jako by něco neustále hledal.

Po roce 1989 jsem se vrátil do Prahy a Martina vídával jen zřídka. Z doslechu jsem věděl, že si po studiích čínštiny přibral ještě tibetštinu a věnoval se čínské národnostní a náboženské politice a československo-čínským vztahům v padesátých a šedesátých letech. Na cestách světem jsem potkával sinology a tibetanisty, kteří ho znali z jeho studijních a vědeckých pobytů v Německu, Anglii či Číně. V Káthmándú jsem se seznámil s jeho školitelem z Bonnu.

Osobně jsem ho začal potkávat znovu až po svém vlastním návratu do Evropy před pár lety. Martin se mezitím habilitoval, stal se vedoucím katedry a posléze i profesorem a nakonec děkanem Filozofické fakulty Univerzity Komenského. Párkrát mě napadlo, že když se vaši studenti stanou profesory, bude asi nejvyšší čas to zabalit a uchýlit se do ústraní.

‚Veřejný intelektuál‘

Martin Slobodník publikoval tři monografie a desítky odborných článků doma i v zahraničí. Jako správný „veřejný intelektuál“ však nezanedbával ani publicistickou činnost. Jeho bytostné téma – náboženská a menšinová politika čínské vlády vůči Tibetu – nabylo na aktuálnosti s obratem východoevropské politiky vůči Číně po roce 2012. Na Slovensku nebylo přimknutí k Pekingu zdaleka tak výrazné jako v Česku, ale i tam se najde dost rozumbradů, ochotných bezmyšlenkovitě opakovat čínské propagandistické floskule o „osvobození“ Tibetu od středověké krutovlády čínskou rudou armádou.

V Čechách proslul prakticky doslovným přebíráním slovníku čínských politruků samozřejmě především prezident Zeman. Martin Slobodník na rozdíl od něj dobře znal situaci v současném Tibetu i jeho dějiny a vývoj vzájemných vztahů s Čínou. Ve svých publicistických textech, včetně řady článků na našem portálu Sinopsis, trpělivě předkládal věcné informace namísto účelové pekingské propagandy, papouškované pokleslými českými a slovenskými politiky.

Jako odborníka na jednu z temnějších stránek současné čínské reality, represivní politiku Pekingu vůči národnostním a náboženským menšinám, ho mimořádně iritovaly snahy některých politických představitelů prezentovat Čínskou lidovou republiku jako politický a hospodářský model pro Slovensko. Svůj pohled na současnou Čínu vyjádřil v sérii rozhovorů se slovenským publicistou Tomášem Gálisem. Kniha bohužel zůstala nedokončená. Martin Slobodník zemřel 14. dubna ve věku 49 let.

Naposledy jsem ho viděl loni na podzim. Z nesmělého studenta vyrostl uznávaný vědec a děkan filozofické fakulty na nejvýznamnější slovenské univerzitě. Jen ten naléhavý pohled mu zůstal, jako by stále něco hledal.

MARTIN HÁLA , sinolog a orientalista, ředitel projektu Sinopsis.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…