1. září 2013 11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nelsona Mandelu propustili z nemocnice do domácí péče

Nelson Mandela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela. | foto: Reuters

JOHANNESBURG Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela byl propuštěn z nemocnice v Pretorii do domácí péče. Jeho stav však zůstává kritický, uvedl prezidentský úřad.

Mandela opustil nemocnici v neděli ráno a zamířil do svého domova v Johannesburgu. "Madibův stav je stále kritický a místy nestabilní," uvedl úřad prezidenta Jacoba Zumy v prohlášení. Jeho lékařský tým je však přesvědčen, že doma dostane stejně kvalitní péči jako v nemocnici, tvrdí prohlášení. Pětadevadesátiletý nositel Nobelovy ceny za mír byl hospitalizován 8. června kvůli plicní infekci. Na konci června byl jeho stav natolik vážný, že se všeobecně očekávalo oznámení o jeho úmrtí.

V průběhu srpna sice vláda stále označovala Mandelův stav za kritický, bývalý prezident se však podle ní začal postupně zotavovat. Nedělní oznámení však o žádném zlepšení nehovoří. "Vyzýváme všechny, aby ponechali bývalému prezidentu a jeho rodině nutné soukromí, aby pokračující péče mohla probíhat důstojně a bez zbytečného vyrušování," žádá úřad v dnešním prohlášení.

Velká fotogalerie - Svět se modlí za Nelsona Mandelu

Nelson Mandela

Plicní obtíže prvního černošského prezidenta země mají kořeny v jeho 27 let trvajícím věznění, během něhož prodělal tuberkulózu.

Mandelovo vítězství ve volbách z roku 1994 znamenalo v Jihoafrické republice konec režimu apartheidu. Mandela hlasování vyhrál čtyři roky poté, co byl propuštěn z vězení, kde byl držen bývalým režimem za své protirasistické postoje.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.