11. prosince 2012 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nelson Mandela má opět plicní infekci. Hospitalizaci snáší dobře

Nelson Mandela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela. | foto: Reuters

JOHANNESBURG Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela pobývá v nemocnici kvůli plicní infekci, informoval média mluvčí současného prezidenta Jižní Afriky. Mandela prý na léčbu reaguje dobře.

Čtyřiadevadesátiletý Mandela je od soboty ve vojenské nemocnice poblíž Pretorie. Zatím bylo oznámeno jen to, že se podrobuje testům. Pravý důvod ohlásil Mac Maharaj až nyní. "Lékaři dokončili testy. Ukázalo se, že se obnovila stará plicní infekce. Madiba (Mandelovo kmenové jméno) je léčen a reaguje dobře," řekl v úterý Maharaj.

Akutní dýchací potíže Mandelu trápily také v roce 2010, kdy byl vůli nim rovněž v nemocnici.

Postupně ztrácí jiskru, lituje Mandelova žena

Jeho žena Graça Machelová v rozhovoru, který v úterý vysílala jihoafrická televize eNCA, přiznala, že je pro ni smutné být svědkem toho, jak Mandela postupně ztrácí "jiskru". "Je smutné vidět ho stárnout. Chci říci vidět, jak postupně ubývá jiskra a duch. Ale člověk to chápe a ví, že to musí přijít," řekla.

Mandelova vnučka Ndikela televizi řekla, že Mandela přijímá změnu vyrovnaně. "Pochopil, že to patří ke stárnutí a k člověku vůbec - v určitou chvíli jste závislý na někom jiném. Smířil se s tím," prohlásila.

Mandela byl za apartheidu skoro 30 let vězněn a po prvních otevřených volbách se v roce 1994 stal prvním černošským prezidentem JAR. Nyní žije v rodné vesnice Qunu v provincii Východní Kapsko. Jeho zdraví je poměrně křehké. Na veřejnosti se prakticky neobjevuje. V únoru byl hospitalizován kvůli bolestem břicha, ale lékaři nic vážného nezjistili.

ČTK, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!