Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nemá ruce ani nohy, miluje plavání a motivuje lidi po celém světě

Nick Vujicic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nick Vujicic | foto: ČTK

PRAHA Sedmadvacetiletý Nick Vujicic se narodil bez nohou a rukou, dostal ale dar řeči. Stal se z něj zdatný motivační řečník, který se svou show objíždí školy a pořádá přednášky po celém světě. V pátek měl svou první přednášku také v Praze. Česká republika se stala 37. zemi, kterou se svým programem navštívil.

Vujicic miluje život a věří v zázraky, svěřil se před přednáškou novinářům. Narodil se v australském Melbourne srbským rodičům jako jejich první dítě. Jeho sourozenci jsou zdraví. "Hodně lidí se ptá, proč zrovna já? Ale já říkám - máme volbu - buď můžeme být vděčni za to, co máme, nebo být naštvaní, že něco nemáme," řekl Vujicic novinářům.

Za to, jaký je - tedy pozitivní a optimistický - vděčí prý především svým rodičům. Díky vládnímu programu mohl chodit do běžné školy, měl nárok na speciálního pedagoga, který mu pomáhal. Ve škole zažíval malý Nick těžké chvíle, děti se mu prý hodně posmívaly. Právě rodiče se mu tehdy stali pevnou oporou.

Nadšený plavec
Největší krizi zažil mezi osmi a 12 lety. Chtěl spáchat sebevraždu, třikrát se pokusil zabít. Pak si ale uvědomil, že by tím svým rodičům způsobil ještě větší neštěstí, a upustil od toho. "Dneska hrozně rád plavu a vůbec zkouším různé nové věci," řekl Vujicic.

Pozitivní roli sehrála v jeho osudu prý i média. Matka mu dala ve chvíli krize přečíst článek o postiženém muži. "Uvědomil jsem si, že přece nejsem jediný na světě, kdo má postižení," doplnil Nick. Za nesmírně důležitou pak Vujicic považuje víru. Na svých přednáškách zdůrazňuje, že věří v boha a v zázraky.  "Viděl jsem zázraky, poznal jsem slepé, kteří viděli, hluché, kteří slyšeli, viděl jsem zkřivená záda, která se narovnala," řekl Vujicic.Na přednáškách Vujicic tvrdí, že není důležité mít ruce a nohy, vidět a slyšet, ale najít svůj smyl života, svou vlastní hodnotu a vizi a jít za ní. Vujicicova slova pomáhají i po internetu. Jeho videa už na youtube viděly miliony lidí. Byl o něm natočen také krátký film The Butterfly circus, který získal několik cen na filmových festivalech. Ve Spojených Státech mu v říjnu vyjde kniha, která by měla být přeložena také do češtiny.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Odběrové místo - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Odběrové místo - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Odběrové místo - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

V. Tarcinec hm borec... 21:25 10.9.2010
j. pindlik to teda jo 9:30 11.9.2010

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!