Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Německý exkancléř je údajně na jednotce intenzivní péče

Helmut Kohl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helmut Kohl | foto: ČTK/AP

BERLÍN Helmut Kohl, bývalý německý kancléř, je po operaci střeva na jednotce intenzivní péče a delší dobu byl v bezvědomí. S odvoláním na zdroje z Kohlova okolí o tom v úterý informoval magazín Bunte.

Kancelář německého exkancléře poté vydala oficiální prohlášení, podle něhož je Kohl v nemocnici od počátku května a zotavuje se z endoprotézy kyčelního kloubu a nespecifikovaného dalšího zákroku, kvůli němuž musí být pobyt v nemocnici prodloužen. Pětaosmdesátiletému Kohlovi se však za daných okolností daří dobře a doufá, že brzy bude schopen zahájit rehabilitaci. 

Kohl se již 4. května podrobil operaci kyčelního kloubu a na počátku června chtěl zahájit rehabilitaci v bavorském zdravotnickém zařízení. Podle Bunte jsou však plány na brzké opuštění nemocnice v Heidelbergu ohroženy, protože Kohl se údajně musel podrobit dodatečné operaci střeva.

Ještě po operaci kyčle Kohl deníku Bild řekl, že je spokojen a chce se především co nejrychleji vrátit domů.

Agentura DPA zjistila z okolí exkancléře, že jeho stav je „velmi vážný“. Magazín Der Spiegel označil Kohlův stav za kritický.

„Za daných okolností se panu Helmutu Kohlu vede dobře,“ uvedl v úterý jeho úřad. „Jako další krok se chystá jít do rehabilitačního centra kvůli své nové kyčli, což bude kombinovat s dovolenou,“ uvedla Kohlova kancelář.

Helmut Kohl byl od roku 1973 předsedou křesťanských demokratů (CDU) a ve funkci kancléře, kterou zastával v letech 1982 až 1998, rozhodujícím způsobem přispěl k opětovnému sjednocení Německa. V posledních letech bylo jeho zdraví velmi křehké a když se objevil na veřejnosti, tak většinou v kolečkovém křesle a bylo mu obtížně rozumět. Jeho zdraví se zhoršilo v roce 2008, kdy po operaci kolena upadl a utrpěl poranění mozku.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...