Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

‚Nejkrásnější den života‘. Exministr Genscher vzpomínal na pražské události

Za nejkrásnější a nejšťastnější den svého politického života označil v úterý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za nejkrásnější a nejšťastnější den svého politického života označil v úterý... | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Za nejkrásnější a nejšťastnější den svého politického života označil v úterý bývalý německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher 30. září 1989, kdy z balkonu někdejšího západoněmeckého velvyslanectví v Praze oznámil čtyřem tisícovkám uprchlíkům z komunistické NDR, že jejich cesta na Západ je volná. Přesně po 25 letech se na tento balkon vrátil v doprovodu současného šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera a českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Připomenout si tyto události přijelo také na 150 tehdejších utečenců.

"Byl to nejkrásnější a nejšťastnější den v mém politickém životě," prohlásil Genscher při setkání s bývalými uprchlíky, kteří podle něj "psali dějiny". "Moci jim říct, vaše cesta je volná, je pro mě nezapomenutelné," dodal.

Při setkání s novináři přiznal, že dnes již slavná věta, kterou jim to oznamoval a jejíž konec zanikl pod explozí jásotu přítomných, vznikla zcela spontánně. "Cestou letadlem z Bonnu mě ani nic lepšího nenapadlo," poznamenal Genscher, kterého pamětníci tehdejších událostí dnes opět vítali potleskem vestoje a při promítání dobových záběrů někteří z nich uronili slzu.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě minulosti se Genscher vyjádřil i k aktuálnímu dění na Ukrajině. V letech 1989-1990 prý považoval studenou válku za skončenou a tím za skončené i rozdělení Evropy. "Dnes mám pocit, že i na Západě jsou lidé, kteří se nedomnívají, že toto rozdělení skončilo, ale jen se posunulo ze střední Evropy na východ. To jsou chybné úvahy," soudí německý politický veterán. Přivítal by, kdyby si klíčoví západní politici vzpomenuli na své závazky z minulosti a vytvořili bezpečnostně-politické podmínky v Evropě přijatelné pro všechny strany.

Zaorálek děkoval dobrovolníkům

Současný šéf německé diplomacie Steinmeier vyjádřil radost z toho, že si po 25 letech na ambasádu našla cestu více než stovka tehdejších uprchlíků i dobrovolníci, kteří jim na přeplněném velvyslanectví pomáhali. "Zahrada je dnes v úplně jiném stavu než tenkrát. Tehdy tu všude byly stany, přístřešky a matrace a na konci stany už vůbec nestačily," zavzpomínal na konec září 1989.

Podívejte se na FOTOGALERII:

Staré trabanty, wartburgy a žigulíky opět burácely pražskou Malou Stranou

Staré trabanty, wartburgy a žigulíky opětburácely pražskou Malou Stranou

Zaorálek naopak vyjádřil lítost nad tím, že tehdejší Československo neudělalo víc pro uprchlíky z NDR. "Ocenil bych proto některé občany, kteří tady individuálně pomáhali. To jsou příklady toho, že nám to nebylo jedno," připomněl český ministr zahraničí Pražany, kteří lidem na velvyslanectví nosili oblečení, přikrývky nebo jídlo.

Tuto solidaritu na vlastní kůži poznal i Gunther Raecke, který na západoněmeckou ambasádu v Praze přijel v srpnu 1989 s manželkou a dovnitř se jako mnoho dalších dostal v noci přes plot. Tehdy tam bylo asi 170 lidí, o měsíc později už zhruba 4000. S sebou si po 25 letech přivezl údajně poslední existující vlajku ze stanu Červeného kříže, který se o uprchlíky staral.

"Jelikož jsme tehdy byli mezi posledními, kteří se dostali ven, tak jsem si ji od těch pár zbývajících nechal podepsat. A vždycky, když sem přijíždím na výročí a potkám nové lidi z tehdejší doby, tak si ji dávám podepsat," pochlubil se historickým exemplářem, na němž se skví i originální podpis od Václava Havla.

Stejně jako Genscher si tento devětašedesátiletý rodák z Magdeburku 30. září 1989 na ambasádě odbyl své malé historické vystoupení. "Stál jsem u železné brány, a když Genscher začal mluvit, nikdo nic neslyšel. Tak jsem hrozně nahlas zakřičel 'Ticho!', což se dostalo i na filmový záznam. Nedokázal jsem pochopit, že se lidi nebyli schopní ztišit, aby slyšeli, co pan Genscher říká," popsal svůj miniaturní zápis do dějin.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...