8. prosince 2017 13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

NEŠPOROVÁ: Konečně nový rok? Jizerské hory a instruktorství jógy

Darina Nešporová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Darina Nešporová | foto: Lidové noviny

PRAHA Konečně být zase zdravá! Přeji si hlavně zdraví, protože jsem o ně v letošním roce skoro přišla – a ne vlastní vinou. Způsobila to bezohlednost řidiče, který nepřizpůsobil svou rychlost stavu silnice a málem mě připravil o život. A nejen mě, ale i děti, které jsem měla v tu chvíli jako jejich paní učitelka na starost, pod svými ochrannými křídly. Vraceli jsme se z výletu po lesní cestě. Koho by pak napadlo, že kousek před vámi dostane auto smyk a řítí se přímo na vás. V ten okamžik musí člověk rychle zareagovat.

Ale jak? Uskočí, a tím se zachrání, ale děti tam nechá napospas? V tu chvíli snad ani nejde myslet sám na sebe, alespoň já to tak v sobě mám. Jsem ráda, že vše nakonec dopadlo tak, jak dopadlo, a že nejsme zapsaní v černé kronice. V novém roce tak přeji všem lidem hlavně zdraví, protože když ho máte, máte vše.

Konečně pojedu se svým 14letým synem Štěpánem do Jizerských hor a splním mu přání běžet tradiční závod, Jizerskou 50. Sice ještě nepoběží 50 km, přesto bude určitě moc rád. Poběží 5 km volnou technikou, nejraději má skate. Jednou dostal pod stromeček běžky a to byl pro něj nejlepší dárek. Od té doby už od podzimu sleduje sněhové zpravodajství a vyhlíží sněhové vločky. Těší mě, že ho to baví, i když mu už moc nestihám, je to pro mě další motivace na zlepšování fyzické kondice. Někdy je to velká dřina, ale za tu krásu na horách, čistý vzduch, klid, pohodu to stojí za to.

Konečně si dodělám kurz instruktora jógy, který jsem začala studovat a kvůli zranění nedokončila. Jóga není pouze prostředek, jak si udržet zdravé a pružné tělo. Je to způsob, jak se naučit být tady a teď. Žít v přítomnosti a pročistit si hlavu. Právě bytí v přítomnosti a zklidnění naší mysli je důležité pro duševní zdraví. Většina stresu dnešní doby pochází právě z neustálého myšlení, přebývání v minulosti nebo v budoucnosti a nevnímání toho, co opravdu je. Jóga mi hlavně pomohla v rámci rehabilitace mého poúrazového stavu a do budoucna bych ráda i já cvičením pomáhala lidem najít cestu ke zdravému způsobu života.

Učitelka z mateřské školy z Olomoucka Darina Nešporová získala letos Cenu Michala Velíška udělovanou lidem, kteří v kritické situaci někomu zachránili život. V červnu zachránila hned několik dětí, s nimiž byla na výletě, před autem, které se na ně řítilo ve smyku. Tři děti odstrčila stranou, jednoho chlapce pak ochránila vlastním tělem, když je auto zavalilo. S následky, popáleninami a zlomenou pánví, se léčila až do prosince, nyní se vrací zpět ke svým malým svěřencům.

Najdete na Lidovky.cz