19. ledna 2011 10:08, aktualizováno  17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nicholas Winton dorazil do Prahy. Sobotka jej navrhne na 'nobelovku'

Nicholas Winton přivítal 'své děti' v Londýně. Na snímku s neznámým chlapcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicholas Winton přivítal 'své děti' v Londýně. Na snímku s neznámým chlapcem. | foto: ČTK

PRAHA Příběh Nicholase Wintona, zachránce 669 židovských dětí z předválečného Československa, má stále nevyjasněné kapitoly. A právě dosud neznámé osudy Wintonových dětí budou představeny ve čtvrtek v Praze ve světové premiéře filmu Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče.

Nicholas Winton si premiéru již třetího dokumentu o jeho činu Nickyho rodina nenechá ujít. Ve středu přiletěl do Prahy speciálním letadlem.

ČTĚTE VÍCE:

Příběh o Wintonovi byl poprvé zveřejněn v roce 1988 v BBC. Pak trochu zapadl a po letech ho opět objevil Mináč. Natočil několik filmů inspirovaných Wintonovým příběhem a díky nim se podařilo najít další děti.

Kde se toulají Wintonovy děti?
Stále se ale neví, kde žije 400 z 669 zachráněných. Řada z nich odjela v útlém věku a po válce se rozutekly po světě. "Proč je důležité je najít? Protože někde žijí a nevědí, kde jsou jejich kořeny. Možná je někdo v Argentině," říká Zuzana Marešová, jedna ze zachráněných. Jiné mohou být ve Švédsku, kam zamířil vůbec první Wintonův transport v zimě 1938.

LN oslovily instituce v Británii i v Argentině, kde žije největší komunita krajanů v Jižní Americe. Pomoc přislíbila BBC i Hana Hanušová, která působila v Argentině, Venezuele a v Chile jako učitelka a nyní chce založit Českou školu bez hranic v Buenos Aires. "Wintonův příběh znám, ale nevzpomínám si, že by mi někdo vyprávěl, že se takhle dostal do Británie," vysvětluje Hanušová.

Sobotka navrhne opět Wintona na Nobelovu cenu:

První místopředseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka navrhne ve čtvrtek na Nobelovu cenu míru Sira Nicholase George Wintona. Stane se tak u příležitosti premiéry filmu "Nickyho rodina" od režiséra Mateje Mináče.

"Jsem rád, že Sir Nicholas Winton bude slavnostní premiéře osobně přítomen. Je pro mě velkou ctí, že mohu nominační dopis na Nobelovu cenu míru pro tohoto skromného zachránce 669 českých, převážně židovských dětí, předat. A jsem rád, že za mnou stojí statisíce těch, kteří si hrdinský čin uvědomují a podporují udělení Nobelovy ceny míru Siru Nicholasi Wintonovi," uvedl k nominačnímu dopisu první místopředseda Senátu.

Přemysl Sobotka navrhuje Wintona na Nobelovu cenu již podruhé. Letos se tak stane 20. ledna v Kongresovém centru v Praze v 13.15 hodin, kdy Přemysl Sobotka předá nominační dopis norskému velvyslanci v ČR.

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky