25. října 2018 13:51 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Norská korunní princezna Mette-Marit trpí plicní fibrózou. Riziko úmrtí je větší než u zhoubných nádorů

Norská princezna Mette-Marit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norská princezna Mette-Marit | foto: Reprofoto

OSLO Norská korunní princezna Mette-Marit oznámila, že trpí plicní fibrózou. Jedná se o vážné onemocnění, které způsobuje pacientům trvalé dýchací potíže a není na ně známý lék, uvedla agentura AP.

Pětačtyřicetiletá matka tří dětí, která je manželkou následníka trůnu Hakona, vydala prohlášení ke svému zdravotnímu stavu ve středu večer. Řekla, že se „již několik let potýká se zdravotními problémy“ a že jí nyní byla diagnostikována plicní fibróza v raném stadiu. Princezna uvedla, že choroba může příležitostně omezit její oficiální program. Sdělila rovněž, že bude podstupovat léčbu a další zdravotní testy.

Plicní fibróza je onemocnění dýchacích cest, při němž vznikají jizvy v plicní tkáni, což vede k vážným problémům s dýcháním. Častěji se nemoc vyskytuje u kuřáků.

Pouze polovina pacientů s plicní fibrózou přežije déle než dva až pět let od stanovení diagnózy. Riziko úmrtí je větší než u zhoubných národů. Pokud je ale nemoc odhalena včas, může léčba pomoci zpomalit její postup.

Princezna Mette-Marit, která je neurozeného původu a dříve pracovala jako servírka a prodavačka, si následníka trůnu Hakona vzala v roce 2001. Sama má pohnutý život, s korunním princem mají dvě děti, otcem jejího prvního syna je ale muž označovaný za násilníka, opilce a narkomana. V červenci 2011 princeznina bratra zastřelil na ostrově Utöya terorista Anders Behring Breivik.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz