21. června 2018 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Novozélandské premiérce se narodila holčička. Úřadu se ujala už v těhotenství

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová ve čtvrtek porodila holčičku. Oznámila to sama na Instagramu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová ve čtvrtek porodila holčičku. Oznámila to sama na Instagramu. | foto: Instagram

Wellington Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová ve čtvrtek porodila holčičku. Oznámila to sama na Instagramu. Ardernové je 37 let, loni se stala nejmladší předsedkyní vlády v zemi za minulých 150 let a nyní je také v dějinách své země první ženou, která porodila v době, kdy zastávala premiérský úřad, napsala agentura Reuters.

Příštích šest týdnů šéfku vlády zastoupí její náměstek Winston Peters. Ardernová porodila v největší novozélandské státní nemocnici v Aucklandu. Byl tam s ní partner Clarke Gayford, který později převezme péči o dceru a bude s Ardernovou cestovat mezi jejich domovem v Aucklandu a Wellingtonem. Přítomen bude také na jejích zahraničních cestách. Ardernová je jednou z mála političek, jež se ujaly úřadu v těhotenství. Že čeká dítě, zjistila 13. října, tedy pouze několik dní před ustavením vlády.

Ve funkci ministerské předsedkyně v roce 1990 porodila rovněž pákistánská premiérka Bénazír Bhuttová.

Nový Zéland jako první země poskytl ženám volební právo v roce 1893 a Ardernová je třetí ženou v premiérském křesle, připomenul Reuters.

Ardernová vyloučila, že by její rodinná situace mohla narušit chod úřadu. Oznámila, že bude s Petersem v pravidelném kontaktu jako dosud.

21.června 2018 v 08:14, příspěvek archivován: 21.června 2018 v 09:54

Premiérka pracovala do pozdního těhotenství. Chodila mezi obyvatele, kteří jí často předávali dárky pro dítě a dotýkali se jejího břicha. „Je to úžasné. Novozélanďané jsou neuvěřitelně štědří a chovali se ke mně velkoryse bez ohledu na politiku, jako k jinému člověku, který vstupuje do nového životního období,“ řekla Ardernová, když se před porodem naposledy objevila na veřejnosti.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz