1. října 2017 10:58, aktualizováno  15:18 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

O. J. Simpson je na svobodě. Jeden z nejznámějších vězňů USA si odseděl 9 let

O.J. Simpson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O.J. Simpson | foto: Reuters

LOS ANGELES/PRAHA Jeden z nejznámějších amerických vězňů byl v neděli podmínečně propuštěn na svobodu. O.J. Simpson byl v roce 2008 odsouzen za loupež, nejostřeji sledovaný byl však případ z roku 1994, kdy byl bývalý fotbalista a herec obviněn z vraždy své manželky Nicole Brownové Simpsonové a jejího přítele, číšníka Ronalda Goldmana.

„O.J. Simpson je venku. Je svobodný muž,“ oznámila podle agentury Reuters Brooke Keastová, mluvčí nevadských věznic. Sedmdesátiletý Simpson byl informován o podmínečném propuštění v červenci, nejbližší termín, kdy se kvalifikoval na propuštění, byl právě první říjen.

Vězeňská správa podle mluvčí Brooke Keastové propustila Simpsona krátce po půlnoci místního času ve snaze vyhnout se mediální pozornosti. Před bránou vězení na něj čekal jeho přítel Tom Scotto. Kam přesně měla bývalá sportovní hvězda namířeno, však Scotto ani Keastová neuvedli.

Ačkoli při soudním líčení o svém propuštění Simpson oznámil, že chce znovu žít na Floridě, podle tamní vězeňské správy dokumenty požadované v případě jeho příjezdu vyplněny nebyly. Simpson dříve také tvrdil, že se těší na setkání s rodinou. Jeho sestra i dcera Arnelle žijí v Kalifornii.

Simpson v sedmdesátých letech 20. století zaznamenal řadu úspěchů v americkém fotbale. V roce 1985 byl zařazen do síně slávy profesionálního fotbalu. Následně se věnoval herectví, známá je například jeho role ve filmu Bláznivá střela.

V roce 1994 se vše změnilo: Simpson byl obviněn z dvojnásobné vraždy. Své manželky Nicole Brownové Simpsonové a jejího přítele, číšníka Ronalda Goldmana. Soudní proces byl ostře sledován a řadu měsíců hýbal Amerikou. Simpsonovi podporovatelé tvrdili, že důkazy jeho viny byly zmanipulované z rasistických motivů. Simpson byl v trestním řízení osvobozen, následně mu ale civilní soud nařídil zaplatit mnohamilionovou náhradu škody pozůstalým.

Do vězení se ale bývalá hvězda amerického fotbalu nakonec dostala: Simpson byl odsouzen v roce 2008 za 12 zločinů, včetně vloupání, únosu, napadení a spiknutí. Dopaden byl během loupeže v Los Angeles, kdy vedl skupinu mužů k neúspěšné krádeži sportovních pamětihodností. Simpson tvrdil, že nešlo o zločin, jelikož kradené předměty právem patřily jemu.

Odsouzen byl na 33 let, ale za dobré chování dostal podmínku.

Orenthal James Simpson

  • Rodák ze San Franciska (9. července 1947) od střední školy exceloval v americkém fotbalu, v NFL odehrál 11 sezon, nastupoval za Buffalo Bills (1969 až 1977) a San Francisco 49ers (1978 až 1979).
  • V roce 1969 se stal jedničkou draftu, o čtyři roky později byl nejužitečnějším hráčem sezony, pětkrát v řadě (1972 až 1976) byl zvolen do týmu hvězd NFL, v roce 1985 vstoupil do fotbalové síně slávy.
  • Simpson účinkoval ve třech desítkách filmů (například Skleněné peklo, série Bláznivá střela či Přejezd Kassandra), uvažovalo se o něm do hlavní role prvního dílu Terminátora.
  • Simpson byl hlavním aktérem mediálně pozorně sledovaného "Procesu století", v němž byl obžalován z vraždy své exmanželky Nicole Brownové a jejího přítele Ronalda Goldmana; v říjnu 1995 ho porota soudu v Los Angeles obvinění zprostila.
  • Simpsonovi obhájci porotu přesvědčili, že případ v neprospěch obžalovaného z rasistických důvodů zmanipulovala policie (Simpson je Afroameričan, jeho exmanželka byla běloška). Mnozí z Američanů ale s výsledkem soudu nebyli spokojeni. V roce 1997 občanskoprávní rozsudek Simpsona uznal "odpovědným" za smrt obou lidí a nařídil mu vyplatit pozůstalým jako odškodné 33,5 milionu dolarů. Simpson ale svoji vinu vytrvale popírá.
  • V roce 2008 byl Simpson odsouzen ke 33 letům vězení za ozbrojené vniknutí do hotelového pokoje v Las Vegas a za únos dvou osob, které držely předměty spojené s jeho rodinou a sportovní kariérou. Kriminálního činu se dopustil se spolupachateli. V roce 2013 soud v Las Vegas zamítl Simpsonovu žádost o nový proces v této kauze. Konstatoval tehdy, že vina za loupežné přepadení a únos je dostatečně prokázaná a rozsudek oprávněný. Přezkoumat verdikt soud odmítl již v roce 2010.
  • V říjnu 2017 byl Simpson po devíti letech podmínečně propuštěn. K rozhodnutí příslušného výboru přispělo jeho dobré chování a přesvědčení, že bývalý hvězda amerického fotbalu nepředstavuje žádné riziko pro veřejnost.

proPavlína Procházková, ČTK
K. Kořinek To se vyplati...... 11:50 1.10.2017

Najdete na Lidovky.cz