Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zpěvačku Stanovou zmlátil její přítel, podala trestní oznámení

Alexandra Stanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandra Stanová | foto: Shutterstock

BUKUREŠŤ Zpěvačka Alexandra Stanová, jejíž hit Mr. Saxobeat z roku 2010 se prodal v téměř milionu kopií a vyšplhal se mezi pětici neoblíbenějších písniček ve více než dvou desítkách zemí, podala v úterý trestní oznámení na svého přítele a manažera Marcela Prodana, který ji prý zmlátil po hádce o peníze.

Zpěvačka tvrdí, že ji zbil poté, co jej žádala, aby ji vydal její výdělky. Případ podle agentury AP rozpoutal v rumunské konzervativní společnosti vzácnou debatu o domácím násilí.

Na zpěvaččině stránce Facebooku se zrušení koncertní šňůry vysvětlovalo dopravní nehodou. Stanová tvrdí, že toto oznámení tam umístil její manažer, ačkoliv nebylo pravdivé. Pokusy zastihnout Prodana a získat jeho vyjádření byly dosud bezvýsledné.

Oběti domácího násilí

Organizace Central European and Eurasian Law Initiative v jedné z loňských studií hovořila o 800 000 Rumunkách jako obětech domácího násilí, ale mnohé z nich se stydí či bojí obrátit se na úřady. Případ Stanové vedl poslance Remuse Cerneau k volání po přitvrzení postihu za domácí násilí, zatímco známý komentátor Mircea Toma odsoudil dosavadní přístup rumunských médií k podobným případům.

Policejní mluvčí Gelu Manolescu agentuře AP potvrdil, že v sobotu policejní hlídka nalezla potlučenou Stanovou na krajnici silnice, kde se pohádala s Prodanem, a dopravila ji do nemocnice, odkud ji lékaři po ošetření propustili. Následovalo televizní interview s útlou zpěvačkou, jejíž monokly a modřiny šokovaly mnoho krajanů a vyvolaly televizní a rozhlasové debaty o domácím násilí.

"Je mi jí líto. Myslím, že je hotový poklad a že je krásná. Ale co může dělat, jestli je to její osud?" říká osmadvacetiletý fanoušek Vali Bejinaru s typickým fatalismem. Jiní Rumuni jsou zase zvědavi, zda se z celého případu nakonec nevyklube reklamní tah.

V zemi s 19 miliony obyvateli se policie obvykle neplete do případů domácího násilí, jedině s výjimkou, že oběť podá trestní oznámení. Podle dostupných statistik policie v roce 2010 zaznamenala 4800 případů domácího násilí, včetně 99, které skončily smrtí. Všeobecně se ale předpokládá, že jde o pouhý zlomek skutečného rozsahu v zemi, kde značná část domácího násilí zůstává nenahlášena vzhledem ke společenskému tlaku a přesvědčení, že takové problémy mají zůstat v soukromí.

"Média toto téma zesměšňují. Bitá žena bývá předmětem ironie, občas se skandalizuje, zatímco násilí se neodsuzuje. Máme archaickou patriarchální mentalitu. Bylo by dobré, kdyby (Stanová) ušla celou cestu, aby dosáhla spravedlnosti. Pro společnost je to příležitost k debatě o domácím násilí," usoudil.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

M. Blažek Okurková sezóna je tu :-) 15:24 19.6.2013

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!