29. června 2013 8:21, aktualizováno  19:47 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Obama přiletěl do JAR. Sešel se s rodinou nemocného Mandely

Prezident Obama na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Obama na tiskové konferenci. | foto: Reuters

JOHANNESBURG Americký prezident Barack Obama se soukromě sešel s rodinou bývalého prezidenta JAR Nelsona Mandely, který je v kritickém stavu v nemocnici. K Mandelově lůžku ale nezamířil.

"Pro klid Nelsona Mandely a v souladu s přáním rodiny nenavštíví (Obama) nemocnici," oznámil Bílý dům. Bývalý prezident JAR je v nemocnici od 8. června kvůli plicní infekci. Jeho stav je delší dobu kritický.

Obama se pak setkal v johannesburgském centru Nelsona Manedely s příbuznými nemocného exprezidenta. Schůzka trvala asi půl hodiny, během níž se před centrem sešla skupina lidí. Kdo z rodiny byl přítomen, Bílý dům nesdělil.

Morální odvaha jako zdroj inspirace

Vydal po něm ale prohlášení, v němž Obama sděluje, že také telefonicky hovořil s Mandelovou ženou Graçou Machelovou, která zůstává u exprezidentova lůžka v Pretorii. "Vyjádřil jsem naději, že Madiba (kmenové Mandelovo jméno) načerpá z času, který tráví se svými milovanými, klid a útěchu. Vyjádřil jsem také upřímnou podporu celé rodině v této obtížné době. Zdůraznil jsem jeho zásadní vliv na budování svobodné Jihoafrické republiky a to, že tím inspiroval celý svět včetně mne. Tento odkaz musíme všichni ctít ve svých životech, a to i tento červenec, v den Nelsona Mandely," uvádí se v prohlášení. Mandela v červenci oslaví 95. narozeniny.

Americký prezident Barack Obama přiletěl do Jihoafrické republiky s celou rodinou.

Americký prezident Barack Obama přiletěl do Jihoafrické republiky s celou rodinou.

Obama o Mandelovi hovořil také na předchozí tiskové konferenci uspořádané po setkání s prezidentem Jacobem Zumou. "Jeho morální odvaha (v boji proti apartheidu) byla zdrojem inspirace pro mne osobně a je jím také pro svět. Vítězství Nelsona Mandely a tohoto národa promlouvá k něčemu, co je velmi hluboko v lidské duši," řekl Obama.

To, jak intenzivně dávají lidé najevo lásku k Mandelovi v těchto dnech, je podle prezidenta důkazem lidské "touhy po spravedlnosti a důstojnosti, která se neomezuje na žádnou společenskou třídu, rasu ani stát".

Zuma prohlásil, že se Jihoafrická republika nepřestává za Nelsona Mandelu modlit. Na tiskové konferenci o něm hovořil jako o zakladateli demokracie v JAR, milovaném nejen Jihoafričany, ale celým světem. Prohlásil také, že doufá, že Mandela bude moci být brzo propuštěn z nemocnice.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle vládního prohlášení je Mandelův stav stabilizovaný, ale zůstává kritický. Poslední bělošský jihoafrický prezident Frederik de Klerk kvůli Mandelově stavu zkrátil dovolenou v Evropě a vrací se domů. Do Kapského Města se má vrátit i s manželkou v neděli.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.