24. září 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Od tiché Mädchen k vlídné Mutti. Merkelová je vzorem pragmatického lídra

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: Lidovky.cz

BERLÍN/PRAHA Kancléřka Angela Merkelová představuje pro Němce vzor prozíravého a pragmatického politického lídra. Přesto je někdy dokáže překvapit zcela nečekanými názorovými zvraty.

Psal se listopad 1998. Angele Merkelové, která se tehdy rozkoukávala v politice ve funkci spolkové ministryně životního prostředí, se podařil další posun v kariéře. Na návrh Wolfganga Schäubleho, jenž dnes šéfuje německému resortu financí, ji tehdy zvolili generální tajemnicí strany křesťanských demokratů (CDU).

Působila tiše, nenápadně, až zakřiknutě. Mezi straníky jí přezdívali „Kohls Mädchen“, tedy Kohlovo děvčátko, protože byla chráněnkyní tehdejšího hybatele německé politiky, kancléře Helmuta Kohla.

Neuplynul ovšem tehdy ani rok a jejich idylické přátelství bylo to tam.

Provalila se aféra s nelegálním financováním strany, Kohl se ocitl v koutě. A Merkelová se od něj bez rozpaků odvrátila.

Trpělivost přináší růže. Německá kancléřka Angela Merkelová je bezpochyby...
Za Německo, kde se kdokoli může stát kýmkoli.

„Strana se musí naučit běhat, musí si důvěřovat, že i v budoucnu může obstát i bez starého válečného koně, jakým se Kohl nazýval,“ napsala Merkelová v názorovém příspěvku do listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Přirovnala svou stranu k dítěti v pubertě, které se potřebuje odpoutat od rodičovského domu. Kohl odstoupil z funkce a zůstal v CDU už jen jako čestný předseda. A Merkelovou v dubnu 2000 zvolili spolkovou předsedkyní strany. Stanula během krátké doby v nejvyšších patrech německé politiky. Dál už její příběh každý zná.

Netrpí pochybnostmi

Dnes má 63letá Angela Merkelová za sebou už třetí období v kancléřském úřadě, o čtvrté se v neděli u voličů uchází.

Když se ohlíží zpět, nepochybuje o sobě.

„Samozřejmě se ptám, jak to s mými rozhodnutími bylo a zda byla správná,“ svěřila se kancléřka v rozhovoru pro stanici RTL.

Takovým neuralgickým bodem, o kterém Němci hodně diskutují, je dva roky staré rozhodnutí otevřít hranice syrským imigrantům. Pouze na základě dohody se svými ministry. Bez konzultace s německým parlamentem a evropskými spojenci. Do země přišlo během chvíle 1,2 milionu uprchlíků, převážně muslimů.

Merkelová ale zůstává přesvědčena, že jednala v souladu s ústavou a že šlo o nezbytný humanitární krok.

Stala se u Syřanů a dalších nově příchozích „hodnou Mutti“, která se o ně postará. Její výrok „zvládneme to“, jímž vytrvale re agovala na veškeré potíže provázející integraci běženců, znal celý svět. Kritici jí připomínají v této souvislosti jiný výrok, sedm let starý, kterým se Merkelová vyjádřila zcela odmítavě o modelu multikulturalismu. Řekla, že naprosto selhal.

Podle všeho pak změnila názor. Podobně pružně změnila také postoj k jaderné energetice. Léta hájila energii z jádra a spojovala s ní německou budoucnost. Po havárii v japonské Fukušimě před šesti lety bylo vše jinak. Vláda Merkelové krátce po katastrofě rozhodla o uzavření všech sedmnácti atomových elektráren do roku 2022.

Zatímco v tomto případě kopírovala většinové veřejné mínění, o postojích během uprchlické krize musela Němce hodně přesvědčovat. Na východě Německa si tak Merkelová vysloužila občas i pískot.

V jednu chvíli spadla její obliba ze 67 procent o plných 20 procentních bodů, které pak pracně získávala zpět.

Stačila její obvyklá strategie. Vyčkat, neunáhlit se.

„Sune se vpřed po malých krůčcích, až nakonec může pasivitu prodat jako výhodu,“ napsal o jejím politickém stylu německý týdeník Die Zeit.

Záruka prosperity

Pro mnoho Němců je ale historicky první žena v čele spolkové vlády spojena především s hospodářskou stabilitou. Imponuje jim také její razantní manévrování v čele Evropské unie, do jejíž politiky se snaží Merkelová co nejvíce promítat německé zájmy.

Ekonomice se daří. Třeba míra nezaměstnanosti je v současnosti v Německu nejnižší od sjednocení země před 27 lety. Analytici očekávají, že největší evropská ekonomika bude v příštích měsících pokračovat v trendu solidního růstu.

Trochu stranou zájmu zůstává v Německu soukromý život kancléřky, bezdětné a podruhé vdané. Merkelová, za svobodna Kasnerová, se narodila v Hamburku do rodiny luteránského pastora. Dětství ale prožila ve východoněmeckém Templionu, po ukončení studií působila v institutu fyzikální chemie ve východoberlínské akademii věd. V rámci vědecké výměny zavítala také do Prahy.

Na podzim 1989 se zapojila do činnosti protikomunistické opozice. Sledovala pád berlínské zdi a už následující rok se stala zástupkyní mluvčího poslední východoněmecké vlády.

„Těžko by někdo v roce 1988 uvěřil, že žena, která vyrůstala v komunistickém východním Německu, povede v blízké budoucnosti sjednocené Německo,“ napsal nedávno k jejímu životnímu příběhu bruselský list Politico.

Průzkumy naznačují, že se to Merkelové nakonec povede i počtvrté.

Najdete na Lidovky.cz