16. března 2017 16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel válečný veterán z bojů o Dunquerk. Juraji Straussovi bylo 100 let

Juraj Strauss. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Juraj Strauss. | foto: Paměť národa

PRAHA Ve věku 100 let zemřel v sobotu 11. března válečný veterán Juras Strauss, informoval server ČT24. Na svém facebookovém profilu to potvrdil ministr obrany Martin Stropnický. Poslední rozloučení s majorem Straussem proběhne v úterý v Břevnovském kláštěře v Praze.

Strauss se narodil 18. ledna 1917 ve slovenských Košicích. Po ukončení gymnázia odešel studovat medicínu do Prahy. Kvůli uzavření vysokých škol v roce 1939 ale nemohl školu dokončit. V té době musel nedobrovolně nastoupit do rpacovního oddílu slovenské armády. Jeho životní příběh připomněl projekt Paměť národa.

O rok později se ale podařilo Straussovi utéct do Palestiny, kde začal znovu studovat, tentokrát obor bakterologie a hygiena. Po zdárně ukončeném studiu se přihlásil do československých vojenských jednotek na Středním východě a v dubnu 1943 byl do armády přijat.

V letech 1944 a 1945 se jako zdravotník účastnil bojových operací u Dunkerque. Po skončení 2. světové války dokončil vysokou školu a stal se lékařem. Později působil jako vedoucí virologického oddělení Státního zdravotnického ústavu a také pracoval v Keni, kde očkoval děti proti spalničkám.

Ministr Stropnický na svém facebookovém profilu ve středu vzpomínal na své poslední setkání s tímto válečným veteránem. „Jsem rád, že jsem mu ještě v lednu mohl v kladenské nemocnici k jeho kulatým narozeninám popřát osobně. Čest jeho památce,“ poznamenal.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!