6. března 2014 7:56 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Odposlechy Sarkozyho. Vydržuji si tě, říká Bruniová o pronájmu

Nicolas Sarkozy líbá na rameno manželku Carlu Bruniovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy líbá na rameno manželku Carlu Bruniovou. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská média začala zveřejňovat někdejší pracovní a soukromé rozhovory bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, které bez jeho vědomí nahrával jeho kontroverzní poradce Patrick Buisson. Obsah nahrávek, který ve Francii vyvolal skandál, podle agentury AFP odhaluje politické hrátky kolem konzervativního prezidenta za jeho řízení Francie v letech 2007 až 2012.

V rozhovorech se Sarkozy a další osobnosti v dobách jeho vlády vyjadřují bez obalu k vládním a stranickým personálním změnám a politickým strategiím. Mezi zveřejněnými záznamy je i rozhovor mezi Sarkozym a jeho manželkou Carlou o jejich soukromém a služebním bydlení. Nahrávky, které Buissonovi prý někdo ukradl, jsou údajně dlouhé stovky hodin, a tak lze očekávat další úsměvná i nepříjemná odhalení.

Chlápek s velkým platem

V rozhovoru s první dámou se Sarkozy kromě jiného pozastavuje nad tím, že si draze pronajímají rodinný dům, když disponují třemi služebními byty. "No jo, ale to je, protože tě vydržuji. A já myslela, že jsem si brala chlápka s velkým platem," reagovala podle webu deníku Le Parisien se smíchem dcera italského průmyslníka a bývalá modelka Carla. Ve stejně žertovném tónu se Sarkozy raduje, že svatbou s ní vlastně hodně zbohatl.

ČTĚTE TAKÉ:

Skandál podle komentářů ohrožuje předpokládaný návrat Sarkozyho na politické výsluní a poškozuje jeho pravicovou stranu UMP před nadcházejícími obecními volbami. "Je to odporné," zhrozil se bývalý Sarkozyho premiér François Fillon. Sarkozy má pocit, že byl zrazen, řekl dnes jeho někdejší blízký spolupracovník v prezidentském Elysejském paláci Henri Guaino.

Intriky, zrady, cynismus

Případu se hned chytli političtí rivalové UMP. "Nahrávky vrhají syrové světlo na pětileté vládnutí Sarkozyho. Pět let intrik, zrad, cynismu, peněz a pohrdání státem," prohlásil šéf vládní Socialistické strany Harlem Désir. "Je to ohromně vážná aféra. Je řeč o odposlouchávání nejvyšších státních osobností," zdůraznila ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová.

Čtyřiašedesátiletý historik a politolog Buisson je známý svou náklonností ke krajní pravici. Byl pokládán za šedou eminenci Sarkozyho, v jehož kampaních a politice prosazoval v otázkách bezpečnosti a přistěhovalectví některé postoje blízké krajně pravicové Národní frontě. Byl vždy trnem v oku i mnohým představitelům UMP.

ČTK