8. prosince 2014 17:36 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ohromoval diváky v cirkuse i v kině. Drezér Karel Berousek zemřel

Cirkus Berousek v Havličkově Brodu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cirkus Berousek v Havličkově Brodu | foto: Lidové noviny

Ve věku šestašedesáti let zemřel 30. listopadu legendární drezér a krotitel medvědů Karel Berousek. Poslední rozloučení se uskuteční v úterý 9. prosince od 12:00 v Horních Počernicích.

Karel Berousek ohromoval generace diváků v rodinném cirkusu i na filmovém plátně. Se svými medvědy procestoval svět, byl v Americe i v Japonsku. V úspěšné komedii Šest medvědů s Cibulkou z roku 1972 prý zaskakoval v některých scénách za Lubomíra Lipského.

ČTĚTE TAKÉ:

Informaci i jeho úmrtí v pondělí uvedl Ladislav Knos, který byl od konce 70. let ředitelem cirkusů Humberto a Praga a pak manažerem dalších kolektivů.

Karel Berousek působil naposled v cirkusu Sultán. V roce 2009 se členové tohoto starého rodu cirkusových umělců u soudu dohodli, že tento cirkus nesoucí Berouskovo jméno už je dál používat nebude. Skončil tak spor o ochrannou známku s částí rodiny z Národního cirkusu originál Berousek, která podala žalobu na další potomky rodu z jiného cirkusového kolektivu, který rovněž v názvu používal toto jméno. Spor skončil dohodou.

Karel Berousek to tehdy komentoval slovy, že jde o snahu rodiny Jiřího Berouska vzít mu jméno. Jako krotitel byl vždy zastáncem humánní drezúry, kterou spojoval s „libými pocity“, nejčastěji s krmením.

Berouskovi se cirkusu věnují už sedmou generaci. Klan kočovných umělců v 19. století založil loutkoherec a žonglér Jan Berousek. Na něj navázal jeho syn Ignác, který vlastnil cirkus a věnoval se především drezuře exotických zvířat.

Lidovky.cz, ČTK