2. září 2012 20:37 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ostatky generála Ingra se vrátily do jeho rodiště, odpočívá ve Vlkoši

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ve Vlkoši pohřbili ostatky generála Ingra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Vlkoši pohřbili ostatky generála Ingra. | foto: ČTK

HODONÍN Do Vlkoše na Hodonínsku se v neděli vrátily ostatky nejvýznamnějšího místního rodáka, československého generála Jana Sergěje Ingra. Pietnímu aktu přihlíželo několik stovek lidí. Věnec k památníku na vlkošském hřbitově položil i ministr obrany Alexandr Vondra.

Generál Ingr bojoval za první světové války, později působil jako ministr obrany v londýnské vládě Edvarda Beneše. Zemřel roku 1956 v Paříži. Záměr vrátit jeho ostatky do místa rodiště měli představitelé obce už několik let, řekl v neděli starosta Jiří Flora.

"Ostatky jsou uložené v pomníku, který nám pomáhala vybudovat armáda. Doufám, že už tam budou navždy," řekl Flora.

Ministr i velvyslanec

Ingrovy ostatky byly exhumovány v Paříži roku 2004 a v neděli byly slavnostně uloženy ve Vlkoši při příležitosti 118 let generálova narození. V obci mají i muzeum zasvěcené Ingrovi, kde se mohou turisté seznámit s jeho životem a zásluhami.

Generál Ingr se aktivně účastnil bojů za první světové války na několika frontách, domů se vrátil s legionáři. Po roce 1938 odešel přes Polsko a Francii do Anglie. Za druhé světové války působil v Londýně ve vládě prezidenta Beneše jako ministr národní obrany. Po válce byl československým velvyslancem v Haagu.

Pietního aktu se v neděli zúčastnili zástupci armády, ministerstva a stovky dalších lidí. Nad hřbitovem přeletěly stíhačky, lidé k památníku pokládali věnce. Součástí akce byla i mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie. "Bylo to pěkné završení naší snahy o navrácení ostatků generála Ingra a vzpomenutí na jeho osobnost," shrnul starosta Flora.

Ve Vlkoši na Hodonínsku bydlí zhruba 1000 lidí a obec si tradici svého nejvýznamnějšího rodáka připomíná více než 15 let. Odehrávají se tu oblíbené rekonstrukce bitev, na které chodí tisíce lidí.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz