6. září 2016 5:10 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

OSUDY 11. ZÁŘÍ: 'Druhé letadlo zasáhlo druhou věž, útočí na Ameriku'. Bush si dál četl se školáky

Šéf štábu Bílého domu Andrew Card šeptá do ucha George Bushe „Druhý letoun... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf štábu Bílého domu Andrew Card šeptá do ucha George Bushe „Druhý letoun... | foto: ČTK/AP

NEW YORK Byl to den, který změnil jeho prezidentství. George Bush se chtěl věnovat především domácím problémům Spojených států. „Místo toho jsem se stal válečným prezidentem. To je něco, co jsem nikdy nepředpokládal a taky nikdy nechtěl,“ říkal. Kvůli útoku al-Káidy čtyřmi unesenými letadly prožil Bush 11. září 2001 svůj nejdivočejší den.

OSUDY 11. ZÁŘÍ

11. září 2001 došlo v USA k největšímu útoku džihádistů na západní civilizaci. Po úderu čtyř buněk Al-Káidy zahynulo v New Yorku, Washingtonu a Shanksville 2977 lidí. Server Lidovky.cz při příležitosti 15. výročí největšího teroristického útoku v dějinách připravil seriál, který bude vycházet mezi 1. - 11. zářím. Přiblížíme v něm 11 osudů – 11 příběhů onoho tragického dne.

Pokud mohl, dodržoval George Bush ranní zvyk - běhání. Byl si zaběhat i při návštěvě floridské Sarasoty 11. září 2001. V půl sedmé ráno vyrazil na golfový trávník v hotelovém komplexu, kde bydlel. Těsně za ním běželi dva členové tajné služby. „Bylo ještě dost šero. Kdo nás viděl z oken hotelu, musel si říkat, co to tam běhá za blázna a proč mu osvětlují cestu,“ řekl v rozhovoru pro National Geographic.

Poté měl Bush krátké jednání a v 8.45 prezidentská kolona přijela k základní škole, kde se měl zúčastnit vyučování a probírat reformu vzdělávání. O minutu později narazilo v New Yorku první unesené letadlo do Severní věže World Trade Center. „Když mi řekli první zprávu, panovalo přesvědčení, že šlo o malé letadlo. Pomyslel jsem si, že buď muselo být špatné počasí, nebo se něco stalo pilotovi.“

Prezidenta George W. Bushe čekala 11. září 2001 beseda s žáky základní školy...

Bush řekl jednomu z členů svého štábu, ať se spojí s New Yorkem a poskytne jim veškerou dostupnou pomoc. Pak vkročil do třídy. Ta byla plná malých dětí, které učitelka za asistence prezidenta učila číst. Vzadu u stěn stáli novináři, Bushův štáb a ochranka. „Vtom jsem za sebou ucítil přítomnost jiné osoby. Andrew Card, šéf štábu Bílého domu, mi massachusettským dialektem zašeptal do ucha: ‚Druhé letadlo zasáhlo druhou věž. Útočí se na Ameriku,‘“ líčil Bush. V 9.03 narazilo druhé unesené letadlo do jižní věže WTC.

První Bushovou reakcí byl hněv, ptal se sám sebe, kdo to mohl udělat. Nedával to na sobě však příliš znát, nechtěl vyděsit děti. Pár sekund poté už vzadu stojící novináři sahali po svých mobilech, kam jim právě přicházely zprávy o druhém útoku. „Věděl jsem, že mnoho lidí bude sledovat moji reakci na krizi. Rozhodl jsem se hned nevyskočit a neutíkat pryč. Snažil jsem se předstírat klid.“ Toto rozhodnutí bylo pak Bushovi hodně vyčítáno, podle kritiků měl reagovat hned.

Při návštěvě školy byl George W. Bush odvolán k telefonu. Na snímku je jen pár...

Bush ve třídě strávil ještě několik minut. Když se zvedal k odchodu, chtěli se ho novináři ptát. On je však odbyl, že na otázky bude čas později. Tajná služba si zřídila stanoviště v jedné ze školních místností. Bush odsud začal obvolávat své členy vlády. A na malé televizi také poprvé spatřil záběry letadla narážejícího do WTC. „Stejně jako všichni ostatní jsem byl těmi obrázky otřesený. Ale měl jsem práci, musel jsem národ uklidnit a ukázat, že prezident je s nimi. Tak jsem si načmáral několik poznámek.“

Prezident George W. Bush sleduje náraz letadla do mrakodrapů.

Bush pak vešel do třídy plné žáků a jejich rodičů, kteří čekali, jak bude prezident chválit jejich výuku čtení. Místo toho mluvil o těžké chvíli pro Ameriku a zjevném teroristickém útoku. Jeho projev přenášely snad všechny televize v USA. Jakmile domluvil, nutila jej tajná služba okamžitě opustit školu. Bushův program byl znám, pokud by teroristé chtěli s uneseným letadlem zaútočit i na něj, věděli by, kam letět.

První vyjádření pro novináře: je 9:30 a ze sálu základní školy promlouvá George...

Prezidentská kolona s obrněnou limuzínou se cestou na letiště řítila po dálnici velkou rychlostí. Klíčové členy Bushovy vlády ve Washingtonu mezitím tajná služba zavedla do protiatomového krytu pod Bílým domem. Zamířil tam viceprezident Dick Cheney i Bushova poradkyně pro národní bezpečnost Condoleezza Riceová. Bush jim hned volal, i když linky vypadávaly. Riceové řekl, že sedá do letadla a vrací se do Washingtonu.

O chvíli později mu volala nazpět a oznámila, že třetí letadlo zasáhlo Pentagon. „Po prvním letadlu jsem si říkal, že to byla nehoda. Po druhém, že je to útok a po třetím, že jde o vyhlášení války,“ vyprávěl Bush. V 9.45 dorazila kolona k prezidentskému letadlu Air Force One. V běžné situaci bývá prezidentský speciál obklopen agenty tajné služby v civilu, nyní jej strážili těžce vyzbrojení vojáci. Bush nařídil pilotovi návrat do Washingtonu.

George W. Bush na palubě Air Force One sleduje zpravodajství o aktuálním vývoji...

Prezidentský Boeing 747 provedl téměř bojový vzlet, armádní pilot s letounem prudce stoupal. Letečtí dispečeři monitorující provoz si jen předávali zprávu: máme tu v sektoru Air Force One, neznáme ale jeho úmysly, nevíme, kam míří. „Já jsem pak ucítil, že se letadlo najednou začíná naklánět a otáčet. Přišli za mnou šéfové tajné služby společně se šéfem štábu Andym Cardem a oznámili mi, že se nevracíme do Washingtonu. ‚O čem to sakra mluvíte?‘ ptal jsem se jich naštvaně. Jsem prezident Spojených států a musím být v Bílém domě a v Kongresu. Otočte letadlo na Washington,“ nařizoval Bush.

Jeho štáb mu však vysvětlil, že by bylo nezodpovědné tam letět. Město bylo právě napadeno a nikdo nevěděl, kolik dalších unesených letounů je ještě ve vzduchu. Bush byl mezitím naštvaný i proto, že vypadávaly linky a obraz televizí se neustále ztrácel. Muž, který měl rozhodovat, měl v některých okamžicích méně informací, než televizní divák na druhém konci světa.

George W. Bush na palubě Air Force One při telefonátu o útocích s...

V 9.58 se zřítila jižní věž WTC. Ve stejnou dobu vydal Bush rozkaz letectvu, že dopravní letadla, která se nebudou hlásit, mohou být sestřelena. „Bylo to těžké rozhodnutí, ale v tu chvíli jsem to považoval za nejlepší opatření, jak ochránit zemi.“ Pár minut poté Bushovi řekli, že let United 93 spadl na pole v Pennsylvánii. „Na krátký moment jsem myslel, že splnili můj rozkaz a sestřelili ho.“

George W. Bush zpět na palubě Air Force One při přeletu do Washingtonu.

Okolo 11. hodiny se prezidentský letoun stále pohyboval ve vzduchu. Bush byl frustrován výpadky komunikace. Dlouho ani nevěděl, kde má manželku a dcery. Naštěstí je ochranka ukryla v bezpečí. Když se pak Bush podíval ven z okna, uviděl kolem letounu stíhačky F-16. Air Force One pak v 11.45 přistál na vojenské základně Barksdale v Louisianě. „Bylo to šílené. Na téhle základně probíhalo zrovna cvičení, všude byly plně vyzbrojené bombardéry, všude byli ozbrojení vojáci. Bylo to jako přistát uprostřed války,“ popisoval Bush v rozhovoru pro National Geographic.

Air Force One doprovázely během letu do Washingtonu stíhačky.

Prezident nasedl do vojenského auta a mířil na velitelství. „Připadalo mi, že jedeme rychlostí tak 160 km/h. V autě to s námi neustále házelo, až jsem musel říct tomu klukovi, co řídil, ať zvolní. Uvnitř vaší základny teroristé nejsou.“ Bush na velitelství natočil prohlášení, které pak zaslali televizím. Air Force One poté zamířil na základnu v nebraském Offutu, označenou tajnou službou jako nejbezpečnější místo v zemi. Bush do ní dorazil ve 14.50.

V Offutu se nacházelo strategické velení pro případ války. Nechyběly zde bunkry schopné přečkat i přímý výbuch atomové bomby ani moderní komunikace. Tam konečně mohl prezident nerušeně komunikovat s členy vlády. A tam také poprvé zaznělo, že za útoky nejpravděpodobněji stojí al-Káida. Pak se Bush konečně vrátil do Washingtonu. „Nechtěl jsem mluvit k národu z bunkru - to by bylo vítězství teroristů. Chtěl jsem mluvit z Oválné pracovny.“

George W. Bush v Bílém domě při schůzce k útokům. Zleva: viceprezident Dick...

Ve Washingtonu se Bush proletěl vrtulníkem nad Pentagonem, z něhož se stále kouřilo. Ve 20.30 pak opravdu promluvil z Oválné pracovny. Národu slíbil, že lidi zodpovědné za útoky chytnou a potrestají.

Bush byl večer 11. září unavený a věděl, že si musí odpočinout. Nemohl však dlouho usnout. Když se mu to málem podařilo, uslyšel vedle sebe udýchaný hlas. „Agent tajné služby mi říkal, že musím okamžitě jít, že útočí na Bílý dům. Popadl jsem manželku Lauru a psa a utíkali jsme. Všude kolem nás agenti s napřaženými zbraněmi, mířili jsme opět do podzemního bunkru.“ V tu chvíli potkali důstojníka letectva, který poplach ukončil. Jedné ze stíhaček F-16, která chránila město, se při návratu na základnu porouchal odpovídač. Všichni si chvíli mysleli, že to je poslední unesené letadlo, které míří na Bílý dům. „Ten den začal během na Floridě a skončil během v Bílém domě.“

Na Bílém domě vlála americká vlajka na půl žerdi.

V dalších dnech navštívil Bush zasažené oblasti. Pronesl také nechvalně proslulou větu „Chceme Usámu bin Ládina živého, nebo mrtvého.“ 11. září 2001 se proto pro exprezidenta USA opravdu uzavřelo až 2. května 2011 během večeře s manželkou v jedné dallaské restauraci. „Tajná služba mi oznámila, že mi za dvacet minut bude volat Bílý dům. Volal prezident Obama a oznámil mi, že jsme zabili Usámu bin Ládina. Poblahopřál jsem jemu i mužům ze speciální jednotky, kteří riskantní operaci provedli. Neměl jsem radost, ani jsem necítil úlevu. Jen jsem cítil, že bylo dosaženo spravedlnosti.“

George W. Bush, náčelník štábu Andy Card (vlevo) a admirál Richard Mies při...
George W. Bush děkuje hasičům za jejich práci při útocích 11. září.

Doporučujeme: další díly Osudů 11. září

Odkaz

Snímek věže z Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku ukazuje člověka,...
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.