Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Otroctví si černoši zvolili sami, říká raper Kanye West. Podporuje Trumpa

Kanye West. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanye West. | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA V rozhovoru pro bulvární web TMZ řekl afroamerický raper Kanye West, že čtyři sta let trvající zotročování černochů bylo jejich vlastní volbou. Prohlásil také, že svou podporu Donalda Trumpa myslí vážně. Videorozhovor nakonec vyústil v konfrontaci s moderátorem.

„Čtyři sta let trvající otroctví? To mi zní jako jejich vlastní volba,“ uvedl West. Afroameričané byli podle něj především v mentálním vězení svého postavení. „Líbí se mi slovo vězení, protože slovo otroctví je v současné době s černochy spojováno až příliš často. Otroctví je pro ně totéž co holocaust pro židy. Vězení je naopak něčím, co patří k bílé i černé rase, k lidské rase,“ řekl raper podle listu Guardian.

Poté, co začal West nečekaně promlouvat k celé redakci TMZ, mu reportér Van Lathan začal v jeho názorech oponovat. „Když děláte hudbu a jste umělec a žijete život, který jste si zasloužil díky tomu, že jste génius, zbytek společnosti se musí s těmito hrozbami smířit,“ hlásal rapper. Lathan na Westovo vyjádření reagoval s tím, že mu „neuvěřitelně ublížilo“, protože změnil téma debaty na něco, co podle něj „není skutečné“. Na sociálních sítích se Westovy komentáře setkaly s rozhořčenými reakcemi.

25.dubna 2018 v 21:38, příspěvek archivován: 02.května 2018 v 12:17

my MAGA hat is signed https://t.co/DrDHJybS8V

West během konverzace potvrdil také svou podporu Trumpa. Nazýval prezidenta „svým hochem“ a vysvětlil, proč umístil na Twitter fotografii sebe v čepici s nápisem „Make America Great Again“, což byl Trumpův volební slogan. „Cítil jsem se svobodně, když jsem dělal něco, o čem mi každý říkal, že to dělat nemám,“ uvedl.

Proč nedáte na dvacetidolarovku Michaela Jordana?

Westovu se před kamerami objevil v předzvěsti dvou nových alb, která by měla vyjít v červnu. Raper již minulý týden zveřejnil dva singly. Ohlasy na ně byly smíšené.

V úterý se West objevil v hodinovém rozhlasovém pořadu s moderátorem Charlemagnem tha God. Tam prohlásil, že se cítí být silnější než kdy dřív a vyjádřil také lítost nad tím, že jej bývalý americký prezident Barack Obama nazývá „blbcem“.

25.dubna 2018 v 18:30, příspěvek archivován: 02.května 2018 v 12:19

You don't have to agree with trump but the mob can't make me not love him. We are both dragon energy. He is my brother. I love everyone. I don't agree with everything anyone does. That's what makes us individuals. And we have the right to independent thought.

„Netvrďte světu, že jsem blbec,“ vzkázal mu. „Už tak si procházím dost těžkým bojem.“ Westova činnost na jevišti je podle něj podobná té Obamově. Raper se podle svých slov snaží měnit americkou společnost a narušovat stereotypy a exprezidentovo nařčení tak podle něj nedává smysl.

V tomto interview se West také lehce dotkl tématu otroctví. „Když jsem uviděl Harriet Tubmanovou na dvacetidolarové bankovce, dostal jsem chuť začít používat bitcoin,“ uvedl. Tubmanová byla v černošská aktivistka z přelomu 19. a 20. století, která utekla z otroctví a stala se vedoucí osobností abolicionistického hnutí. „Stejné je to se všemi těmi filmy o otrocích. Proč nám musíte neustále připomínat otroctví? Proč nedáte na dvacetidolarovou bankovku Michaela Jordana?“ ptá se West.

Jen příklad svobodného myšlení

Později raper své výroky trochu zmírnil. „Musíme naši konverzaci aktualizovat,“ nechal se podle serveru Page Six slyšet večer po interview. „Důvod, proč jsem mluvil o těch čtyřech stech letech, byl ten, že nemůžeme zůstat v mentálním vězení po dalších 400 let. Potřebujeme teď svobodné myšlenky. I mé prohlášení bylo pouze příkladem svobodného myšlení. Byl to prostě jen nápad.“ Podle svého názoru je rapper opět napadán za to, že přichází s novými idejemi. West upozornil také na americký školský systém, který podle něj neuznává „myšlenky budoucnosti“ a je spíše zpátečnický.

Snažil se také vysvětlit pravý smysl svého výroku. „Samozřejmě vím, že se otroci nenechali spoutat a posadit na loď z vlastní vůle. Snažil jsem se ukázat, že jelikož jsme zůstali v pozici otroků, i když jsme byli v početní převaze, museli jsme být zotročeni i mentálně. Uřezávali nám jazyky, abychom spolu nemohli komunikovat. Já si jazyk uříznout nenechám.“

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...