20. února 2012 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Papež ve Vatikánu přijal kardinála Duku

Kardinál Dominik Duka zamířil po svém příletu z Vatikánu na Pražský hrad, kde se setkal s prezidentem Václavem Klausem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinál Dominik Duka zamířil po svém příletu z Vatikánu na Pražský hrad, kde se setkal s prezidentem Václavem Klausem. | foto: ČTK

VATIKÁN Papež Benedikt XVI. přijal ve Vatikánu nově jmenované kardinály, mezi nimi i pražského arcibiskupa Dominika Duku. Při veřejné audienci předal Duka papeži děkovný dopis a věnoval mu moderní ztvárnění Pražského Jezulátka z českého skla. Audience se zúčastnilo také několik stovek českých poutníků.

V téměř zaplněné aule Pavla VI. byli Češi jednou z nejpočetnějších skupin, které doprovodily kardinály při udílení odznaků jejích hodnosti během sobotního obřadu. Ve svém pozdravu Benedikt XVI. české poutníky oslovil česky. "Ať vás v tyto sváteční dny modlitby ozdraví. Všem vám žehnám, chvála Kristu i Marii," pronesl papež.

Kardinála Duku při samotném pozdravu a setkání s papežem doprovázela jeho sestra a neteř. Pražský arcibiskup vyjádřil poděkování jménem stolce sv.Vojtěcha v Praze a místní církve. Jako upomínku na své jmenování kardinálem předal papeži moderní ztvárnění Pražského Jezulátka z českého skla. Duka papeži Benediktu XVI. také zopakoval pozvání k návštěvě České republiky při příležitosti jubilea sv. Cyrila a Metoděje v roce 2013.

Skleněná soška Pražského Jezulátka byla odlita uměleckým sklářem Petrem Larvou v novoborské sklárně AV Klára. Soška je jakousi patronkou připravovaného dokumentárního filmu s hranými prvky o Pražském Jezulátku a s filmaři procestovala již celou Evropu. Film, jehož režisérem je Otakáro M. Schmidt, má lidem přiblížit jeden z nejslavnějších fenoménů Prahy, který je znám po celém světě.

ČTK, Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.