22. dubna 2013 21:27 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Papežova přítelkyně si myslí, že František může zrušit celibát

Papež při velikonoční mši. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež při velikonoční mši. | foto: ČTK

Argentinka Clelia Lurová, dávná přítelkyně nového papeže, si myslí, že František by mohl změnit stoletou tradici církevního celibátu, proti kterému ona sama bojuje i z čistě osobních důvodů. Papež František jí ještě jako kardinál volával každou neděli a probírali spolu žhavé církevní otázky, mezi nimiž byly i sňatky kněží, napsala agentura AP. Opačný názor než Lurová ale mají někteří odborníci na politiku Vatikánu.

Sedmaosmdesátiletá stařenka Lurová vede dál ze svého kolečkového křesla kampaň proti kněžskému celibátu v katolické církvi. K boji proti zákazu sňatků kněžích ji přivedl vlastní milostný románek s biskupem Jerónimem Podestou v 60. letech. Kvůli vztahu s 39letou ženou se šesti dětmi se tehdy biskup musel vzdát své církevní funkce. Lurová s ním zůstala až do jeho smrti "Myslím, že kněžský celibát bude nakonec dobrovolný," říká žena, která se domnívá, že celibátu "svět už nerozumí". "Jsem přesvědčena, že to František podpoří," řekla agentuře AP. Lurová je prý s papežem stále v kontaktu.

Vzhledem k jeho mimořádné funkci ale odmítla sdělit, o čem přesně si nyní povídají.

Naopak Robert Gahl z katolické konzervativní organizace Opus Dei je opačného názoru."Nedokážu si představit, že by se to téma jakoukoliv cestou mohlo dostat do papežova pracovního programu," soudí.

Analytik Thomas Reese z americké Georgetown University tvrdí, že záleží na papežovi, jestli debatu o celibátu povolí. Předchozí papežové se otázce vyhýbali a diskusi záměrně zakazovali, připomněla agentura AP. Podle Reese Vatikán nemá rád takové otevřené debaty, ve kterých se církevní špičky neshodnou. Obyčejní věřící jsou z toho pak zmatení.

V knize rozhovorů papeže Františka s rabínem Abrahamem Skorkou Na nebi a na Zemi se papež vyjadřuje i k otázce celibátu: "V této chvíli jsem pro zachování celibátu se všemi jeho pro a proti. S jeho praktikováním jsme měli po tisíc let spíš lepší než horší zkušenosti." František ovšem dodává, že celibát "je otázka disciplíny a ne víry, a věc se může změnit". To podle obhájců zrušení celibátu znamená, že papež je otevřený pro změnu, napsala AP.

Celibát podle AP není církevním dogmatem, které by bylo neměnné. Je to jen dodržovaná tradice v katolické církvi. Pravoslavní či evangeličtí kněží se ženit mohou. Ženatí kněží se sporadicky objevují i mezi katolíky.

"Doufáme, že František tuto tradici rozbije," řekl bývalý kněz Guillermo Schefer, který společně se svou ženou předsedá Latinskoamerické federaci ženatých kněží. Případy sňatků v katolické církvi se mimo Latinskou Ameriku častěji objevují ještě v Africe. Podle manželské dvojice možnost založit rodinu přiblíží kněze k lidem.

Odpůrci sňatků kněží například namítají, že bude nutné zvýšit otcům-kněžím platy. Jejich rodiny by kvůli církevnímu názoru na antikoncepci byly dozajista početné, napsala AP.

ČTK