15. dubna 2014 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Pařížská aukce stáhla Hitlerovy věci po židovských protestech

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: ČTK

PAŘÍŽ Osobní předměty, které kdysi patřily nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi a jeho spolupracovníkovi Hermannu Göringovi, budou staženy z chystané dražby v Paříži po ostrých protestech místních židovských organizací. Podle agentury AFP to dnes oznámil francouzský regulační orgán pro veřejné prodeje.

Úřad uvedl, že aukční dům Vermot de Pas stahuje příslušné věci z dražby naplánované na 26. dubna. "Vítám toto rozhodnutí, které bylo nezbytné kvůli dějinám a morálce," reagovala pro AFP francouzská ministryně kultury Aurélie Filippettiová, která na stažení předmětů naléhala.

ČTĚTE TAKÉ:

Aukce vzbudila rozhořčení židovské organizace pod názvem Národní úřad pro ostražitost vůči antisemitismu (BNVCA), která v pátek označila dražbu za "obscénní" a dodala, že "pravděpodobně uráží oběti nacismu". BNVCA se v této souvislosti obrátila na francouzské ministry vnitra a kultury a pařížského policejního prefekta, aby proti prodeji zasáhli.

O zrušení aukce žádal pak také zástupce Rady židovských institucí ve Francii (CRIF) s tím, že je tím zneuctěna "památka obětí nacistického barbarství".

Draženy měly být čtyři desítky předmětů z Hitlerovy rezidence Berghof v bavorských Alpách a Göringova domu v jejím blízkém okolí, které ukořistili vojáci francouzské armády při tažení do Německa v závěru druhé světové války.

ČTK, Lidovky.cz