Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Táňa Pauhofová v kůži Lídy Baarové: Moc je velké afrodisiakum

Tvář Táňy Pauhofové z titulní strany magazínu LN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tvář Táňy Pauhofové z titulní strany magazínu LN. | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

V dětství na ni spolužáci pokřikovali „zrzavá mrkev“. To už dávno není pravda. Táňa Pauhofová je dnes náramně sexy. Útlá, stejně jako tenké cigarety, které kouří. Velké oči, pěkná ústa a hlavně ten pozoruhodný slovenský šarm, jaký u českých hereček nenajdete. Kromě toho je talentovaná, pracovitá, disciplinovaná, ctižádostivá a slušně vychovaná. Není divu, že v českém filmu jde z jedné velké role do druhé. Právě teď se dotáčejí poslední scény snímku o Lídě Baarové, v němž ztvárnila hlavní roli.

LN: Režisér Vávra řekl o Lídě Baarové, že to byla „naše největší a nejkrásnější hvězda, která prožila autentickou tragédii“. Jaké to je být v kůži Lídy Baarové?
Je to velké dobrodružství. A pro mě taky velká škola, profesní i lidská. Baarová měla poměr s Goebblesem, kontakty s Hitlerem, pohybovala se mezi nacistickou smetánkou.

LN: Co si o ní myslíte?
Já ji rozhodně nechci ani hodnotit, ani soudit. To mi nepřísluší. Obecně to nemám ráda hodnotit někoho na základě kusých informací.

‚Baarová byla mladá a ambiciózní, ale ne hloupá.‘
‚Goebbelse opravdu milovala.‘

LN: Pochopila jste její vzplanutí pro vysoce postaveného nacistu?
Ano, umím to pochopit. Což neznamená, že bych udělala totéž. Ale láska se dá pochopit. Láska buď je, nebo není. Ministr Goebbels ale tehdy, to znamená od roku 1936 do roku 1938, kdy se s ním Lída stýkala, nebyl vnímán tak, jak ho vnímáme dnes. Tehdy ještě nikdo nic netušil o pozdějších válečných hrůzách, o koncentrácích... Joseph Goebbels byl v té době člověk, s nímž se setkávaly významné a vlivné osobnosti z celé Evropy. Byl to prý vynikající řečník s nádhernýma rukama a krásným hlasem. Vystudoval několik univerzit, byl velmi vzdělaný. A evidentně uměl být velmi trpělivý, dokázal vynaložit velké úsilí na to, aby to bylo... zhodnoceno. Dnes ho vidíme úplně jinak. Čemu opravdu věřím, je, že Lída se o politiku vlastně nezajímala. Nemyslím si, že by řešila politickou situaci tehdejší Evropy, odhadovala, jak se to bude vyvíjet. U ní byla podle mě vždycky na prvním místě ambice hrát. A ta byla dokonce silnější než všechny její další životní pády – vždycky se znovu zvedla a znovu a znovu to zkoušela.

LN: Milovala Goebbelse? Nebyla to spíš vypočítavost, nedělalo jí zkrátka dobře stýkat se s mocným mužem tehdejšího Německa, který měl „pod palcem“ i film?
Já myslím, že ho milovala.

LN: Goebbels ale nebyl žádný krasavec, ale drobný, tělesně postižený muž, jeho odpůrci mu přezdívali „scvrklý Germán“. Zamiloval se do ní tak vášnivě, že chtěl opustit ženu i děti, dokonce se vzdát kariéry. Možná se tedy zamilovala do té jeho lásky...
A to by nebyla láska? Člověk se může zamilovat i do lásky, může se zamilovat třeba do pozornosti. Do moci. Moc je velké afrodisiakum. Láska může mít mnoho podob. Je to zkrátka situace, kdy si nedokážete pomoct. Já si ale nemyslím, že Lída byla nějak jiná než ostatní herečky. Jen si prostě vytáhla karty s hodně vysokými trumfy. Ale to, co se jí stalo, není vlastně nijak výjimečné. Stávalo se to před tím, stávalo se to po tom a stává se to i dnes. Jen v jiné společensko-politické situaci. Byla to zkrátka jen jedna z dalších ambiciozních hereček, které se zamilovaly do někoho, kdo má vysoké postavení a moc. A právě proto se to snažím vnímat přirozeně. Zkrátka to tak bývá. Ale já jsem s ní nežila. Nevím, jak to bylo doopravdy.

LN: To, co jsem teď o ní řekla, jsou jen moje domněnky, s nimiž jsem přistupovala k jejímu příběhu. Ona byla velmi, velmi ambiciozní, dravá a krásná. A to se jí stalo osudným. Byla podle vás inteligentní, nebo spíš naivní?
Těžko říct. My se o tom bavíme z dnešního pohledu, máme informace, které ona nemohla mít. A hlavně víme, jak to dopadlo. Ale nemyslím si, že byla hloupá nebo naivní. Byla mladá. A možná nevšímavá k jistým věcem právě proto, že pro ni bylo důležitější něco jiného. 

Celý rozhovor s Tatianou Pauhofovou o tom, jaké to je být ďáblovou milenkou, a také o zvláštním kouzlu slovenských hereček pro české režiséry, si přečtěte v magazínu Pátek LN, který vychází 29. června. 

V magazínu také najdete:

  • Čistý po dvou letech. Tajemný případ profesionálního cyklisty Romana Kreuzigera.
  • Rozhovor s Milanem Hejným, autorem revoluční metody výuky matematiky.Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ NA KONVENČNÍ BRUSCE 30–35000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč