Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Paul McCartney žádá dopisem Rusko o propuštění Pussy Riot

Paul McCartney | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul McCartney | foto: Reuters

PERM (RUSKO) Někdejší člen britské kapely Beatles Paul McCartney dopisem vyzval ruské soudy, aby propustily vězněné členky punkové skupiny Pussy Riot Mariji Aljochinovou a Naděždou Tolokonnikovovou. Podmínečné propuštění Aljochinové přitom ve čtvrtek soud zamítl.

Soud v Bereznikách na Urale zamítl žádost Aljochinové o podmíněné propuštění z vězení. Aljochinová se řízení účastnit nemohla, proto na protest zahájila hladovku.

"Další věznění Marije podle mého názoru ublíží nejen jí, ale také celé situaci, kterou samozřejmě sledují lidé po celém světě," uvedl McCartney, který napsal jeden dopis na podporu Aljochinové a a druhý ohledně Tolokonnikovové. Oba mají pondělní datum, zveřejněny byly ale až nyní.

Aljochinová si společně s Tolokonnikovovou odpykávají dvouletý trest za výtržnost v hlavním moskevském chrámu, kde před prezidentskými volbami zazpívaly punkovou modlitbu s názvem "Bohorodičko, vyžeň Putina". Chtěly tak vyjádřit svůj nesouhlas s návratem Vladimira Putina do Kremlu.

Advokátka Aljochinové ještě před čtvrtečním řízením prohlásila, že jednání soudu bude zřejmě čirou formalitou s předem známým odmítavým výsledkem. V dubnu už jiný soud zamítl žádost o podmínečné propuštění Tolokonnikovové.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Mikuláš Minář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Mikuláš Minář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Mikuláš Minář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...