Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
21. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

PEKÁRKOVÁ: O čaromocnosti čudlíku

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Wikimedia commons

V polovině 70. let postavili na hlavní ulici v Šumperku velkou atrakci: semafor, který pomocí čudlíku mohli ovládat chodci. Bylo to něco nevídaného a Šumperčané i lidé z okolních vesnic pořádali expedice k čudlíku a bez ustání ho mačkali.

A pak s uspokojením sledovali, jak na semaforu přeblikne žlutá, pak červená – a u přechodu pro chodce zazáří zelený panáček. Někteří poslušně přešli přes ulici, směrem k místnímu „Šnek baru“, o málo staršímu než semafor, anebo zase zpátky, ale ostatním stačilo se pokochat mocí čudlíku, který rychle a spolehlivě plnil jejich přání. V té době zastavovali na červenou všichni řidiči, snad s výjimkou pár pirátů silnic z řad tajných policajtů a šoférů vysokých politiků s auty o několik řádů vznešenějšími. 

Všechny škodovky, lady, žigulíky, zkrátka mašiny obyčejných smrtelníků, se pokaždé poslušně zastavily. Řidiči dosud nebyli obeznámeni s etiketou dopravní zácpy, která i těm nejvlídnějším, nejtišším, nejumírněnějším, nejzdvořilejším mužům přikazuje sprostě nadávat, ťukat si na čelo, zuřivě gestikulovat, případně vylézat z aut a vyřizovat si to pěstmi s ostatními účastníky silničního provozu, a tak dobrodružství se semaforem probíhalo v relativním klidu.

Věřím, že někteří jeli autem do centra Šumperka a trčeli tam v zácpě u semaforu jen proto, aby se vzápětí proměnili v chodce a sami mohli zácpu způsobovat pouhým mačkáním čudlíku.

Ovladatelný semafor tam byl tehdy nainstalován jen proto, aby auta nemusela pro nic za nic čekat na červené, když zrovna nikdo nepřechází ulici. Způsobil ale přesně to, čemu měl zabránit.

Výše popsaná situace trvala skoro rok. Pak se obyvatelstvo vyřádilo a po silnici u šumperského „Šnek baru“ se zase dalo projet. Časem správci komunikací přišli na to, že je zázračný semafor možné nastavit tak, aby mezi zmáčknutím čudlíku a přebliknutím světel bylo zpoždění.

A tak měli Šumperčané už koncem sedmdesátých let semafor podobný těm, jaké dnes najdete v každém evropském městě: semafory si jedou ve svém tempu a chodci je zmáčknutím čudlíku jen upozorní, že chtějí přecházet.

Čudlíky zkrátka už nefungují jako kdysi. Chodci v provozu a vůbec my, obyčejní smrtelníci, kterých je na světě čím dál víc a víc, toho ovládáme čím dál míň a míň. Ale jisté mocnosti světa usilují o to, abychom věřili, že máme pořád velkou moc.

Instalují čudlíky s označením „přechod pro chodce“, „široká nabídka možností“, „chráníme životní prostředí“ či „svobodné volby“ a my mačkáme a mačkáme a mačkáme.

A nestane se nic.

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!