30. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

PEKÁRKOVÁ: Terorismus a třetí strana

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

PRAHA Můj přítel K. rád chodí do halal shopů. Maso je tam lacinější a pravděpodobně i čerstvější než to, které koupíte, zatavené do plastu, v obchodních řetězcích. A hlavně: dá se tam smlouvat. Afghánci a Pákistánci – je jich tam celý den šest nebo osm – si ho oblíbili, přestože je černý (ano, mají trochu problém akceptovat lidi tmavší než oni sami), a snad si ho dokonce zamilovali.

Každý den jim totiž nosí Třetí stranu. Třetí stranu The Sun, nejproslulejšího pokleslého plátku v Anglii. The Sun po 46 let umisťoval každý den na třetí stránku obrázek mladé polonahé šťabajzny, která pohlížela čtenáři přímo do očí a něco mu o sobě prozradila, něco důvěrného, třeba že nemá ráda testování na zvířatech, ale má ráda slanečky. Třetí strana se stala tak proslulou, že po ní trafikanti pojmenovávali své krámky. Před časem mediální mogul Murdoch rozhodl, že Třetí stranu odstraní. Do moderní doby, kdy není vhodné vytvářet z žen užitkové předměty, se přece jenom nehodila. I tak se na tomtéž místě objevují děvčata – herečky, modelky a tak, sice o něco oblečenější, ale o nic méně svůdné.

Třetí stranou Sunu si K. prodavače omotal kolem prstu. Jsou to mladí kluci – málokterému je přes třicet – a věřte tomu, nebo ne, pokud nejsou ženatí, což většina z nich není, s největší pravděpodobností ještě nikdy, jak se říká, nepoznali ženu. V jejich otčině se chození se slečnami nenosí, leckdy můžou být rádi, když před svatbou spatří nevěstinu tvář. Ani několik let života v hříšné cizině je z panictví nevyléčí – pro většinu zdejších dívek a žen to nejsou perspektivní partneři. A ostatně nemají čas ženské nahánět, trčí v halal shopu od nevidím do nevidím. Neříkám to ráda, ale bojím se, že je to pravda: těmhle mužům celé dětství a mládí vymývali v rodné otčině mozky a ani několik let ve svobodné zemi jim je neodvymylo.

Jsou to vesměs moc hodní kluci, ale – mírně řečeno – nesmírně zranitelní. Kdyby se dostali do pracek některému z kazatelů nenávisti, kteří z frustrovaných, osamělých, zmatených nešťastníků dovedou vyrábět teroristy, Alláh ví, jak by to dopadlo. Tihle kluci jsou zvyklí poslouchat „autority“.

Naštěstí trčí v halal shopu od nevidím do nevidím.

A naštěstí jim K. každý den poskytuje úlevu. Vždycky když noviny dopadnou na pult, prodavači se po sobě podívají a poperou se pohledem. Pak vítěz sebere noviny a odebere se vzdělávat do zadní části krámku. Za chviličku se vrátí, celý udýchaný, napřímený, spokojený a veselý. A ochotný smlouvat s K. o cenu jehněčího.

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!