25. srpna 2011 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

PEŇÁS: Šabachova léta šakalí

Petr Šabach a jeho léta šakalí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Šabach a jeho léta šakalí | foto: Lidové noviny

PRAHA Žasnu nad tím, že když jsem na jaře 1990 poznal Petra Šabacha, nebylo mu ani čtyřicet. To jsem si vypočetl teď, když jsem se dočetl, že mu včera bylo šedesát.

Představil mi ho tehdy nakladatel Ladislav Horáček, který právě zakládal svou Paseku a já po něm přebíral židli v jednom obskurním státním nakladatelství - a Šabachův rukopis, který on vydat nejspíš nechtěl. To nakladatelství záhy zkrachovalo, takže Šabacha vydává Horáček, čehož jistě nelituje.

PETR ŠABACH

Petr Šabach je známý svými humoristickými romány a povídkami. Podle novely Šakalí léta vznikl 1993 filmový muzikál Šakalí léta (režie Jan Hřebejk). Pak následovaly další filmové adaptace na motivy jeho knih: Pelíšky (1998), Pupendo (2003) a U mě dobrý (2008), naposledy Ondřej Trojan na motivy stejnojmenné povídky natočil film Občanský průkaz (2010). 

Mně se tehdy Šabach jevil jako muzeální tvor, který stále vykřikuje něco o tom, jaké to bylo, když přijeli Rusáci do Dejvic. Měl v té době záchvaty, že uvidí Rolling Stones, protože je chce vidět už od roku 1966, kdy jim propadl. Říkal, že brečí, když si pustí Our House od Crosby, Stills and Nash, a pak jsem ty slzy opravdu viděl. Měl jsem pocit, že bydlí v hospodě, ale to jsem ho podcenil.

Teď vím, že Šabach je instinktivní realista, který se přidržuje toho, co může spolehlivě odvyprávět jako historku ze střední školy. Je mistrem malých věcí a pohledu zdola, nostalgik, který ví, že nejlepší roky člověk zažívá na gymplu, a proto na něm i zůstal.

Pro literárního snoba je Petr Šabach rozmělňovač tradice "hospodských historek", jež k sobě chatrně lepí marmeládou sentimentálního pseudofilozofování. Já jsem snob, ale jen občas. A Šabacha mám docela rád.


 

Ukázka z posledního filmu, který vznikl na motivy stejnojmenné Šabachovy knihy Občanský průkaz. Popsal v ní, jak komunistický režim v 70. letech stíhal ty, kteří se odmítli přizpůsobit.

Ukázka z filmu Pelíšky podle Šabachovy knihy Hovno hoří.

Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.